Radni zasiadający w komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami kieleckiej rady miasta po długiej dyskusji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ulicach Zagnańskiej i Witosa w Kielcach. Część członków komisji miała jednak pewne wątpliwości, czy wyrazić zgodę, by na tym obszarze mogły powstawać wielorodzinne budynki mieszkalne.
Pełnomocnik prezydenta Kielc ds. rewitalizacji miasta, Artur Hajdorowicz, przypomina, że chodzi o teren o powierzchni ponad 3 ha, na którym w przeszłości istniał supermarket budowlany. Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczą obszaru zlokalizowanego przy ul. Zagnańskiej oraz Kornela Morawieckiego.
– Inwestor planuje ten obszar wykorzystać bardzo intensywnie. Zgodnie z przygotowywanym planem ma tu powstać handel wielkopowierzchniowy. Na razie nie wiadomo, co tu będzie. Według przedstawionej przez inwestora koncepcji, ma to być wielofunkcyjny kompleks z biurami i usługami takimi jak zdrowie, kultura, edukacja, handel – wyjaśnia.
– W trakcie sporządzania planu zawnioskowano o dopuszczenie funkcji mieszkaniowej. Po wielu dyskusjach zgodziliśmy się na taką funkcję na tym terenie, jednak pod warunkiem, że wcześniej lub równolegle zrealizowana zostanie funkcja usługowa. Przyjęta została proporcja 49 do 51 proc., czyli aby wybudować 49 m/kw. mieszkania musi być zrealizowane 51 m/kw. usług. Budynki mogą zająć 80 proc. terenu, a ich wysokość może mieć nawet do 70 m – dodaje Artur Hajdorowicz.
Głos „za” oddał przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami, Zdzisław Łakomiec, który jest przekonany, że projekt uchwały jest krokiem w dobrym kierunku.
– Teren ten ma duże znaczenie dla miasta i musi być zagospodarowany. Równie potrzebne są także miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które są niezbędne w dalszym rozwoju Kielc. W tej sytuacji mamy konkretnego inwestora z gotowym pomysłem dla tego obszaru. Przyjmując projekt tej uchwały damy mu zielone światło do realizacji tych planów, które przyniosą korzyść miastu – wyjaśnia.
Odmiennego zdania jest radna Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni, która wskazuje, że plan w swoich założeniach miał przyczynić się do stworzenia nowych, dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy poprzez ściągnięcie do miasta dużych firm. Obecna wizja zakłada, że funkcja usługowa będzie stanowiła jedynie połowę całej inwestycji.
– Brakuje jakiegokolwiek zabezpieczenia mówiącego o tym, że mają tu powstać usługi. Założenia tego planu pozwalają na to, by funkcja usługowa powstała jedynie w projekcie przy jednoczesnej realizacji wyłącznie funkcji mieszkaniowej. Nie taki był cel, aby angażować pracowników urzędu miasta i wydawać w związku z tym kilkadziesiąt tysięcy złotych, by pomóc prywatnemu inwestorowi w pomnażaniu swojego kapitału poprzez budowę nowych mieszkań – argumentuje.
– Podobnie wygląda sytuacja z inwestycją na terenach dawnego Exbudu. Jednak wiadomo już, że urząd miasta w tym przypadku nie pójdzie na tak daleko idące ustępstwa, jak wobec inwestora, jakim jest Mac Edukacja – dodaje radna.
„Za” zagłosowały dwie osoby – Zdzisław Łakomiec z PiS oraz Monika Kowalczyk z KO. Przeciw była Katarzyna Suchańska z BiN. Od głosu wstrzymał się radny Dariusz Kisiel.
O przyjęciu planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru Kielc zdecydują radni podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek, 15 września.