Świętokrzyscy muzealnicy zostali nagrodzeni. Świętokrzyską Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka przyznano w czterech kategoriach. Wręczono także nagrodę honorową „Za Działalność Muzealną”. Gala odbyła się w piątek (9 września), w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Nagrodę przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Małgorzata Rudnicka, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego wyjaśniła, że jest ona podziękowaniem dla wszystkich osób i instytucji, które działają w obszarze dziedzictwa kulturowego na rzecz jego ochrony i popularyzacji.
– To podziękowanie za działalność, za trud, za pracę w tym zakresie. Nagradzamy wystawy, publikacje, działania edukacyjne, konserwację zbiorów. Ale przyznajemy także nagrodę honorową – wyjaśniła.
„Przywraca wiarę w posłannictwo zawodu”
W kategorii wystawa nagrodzono Krzysztofa Myślińskiego i Leszka Dziedzica z Muzeum Historii Kielc za ekspozycję „Splendor Cathedralis”. Leszek Dziedzic był nieobecny, natomiast Krzysztof Myśliński po raz kolejny odebrał wyróżnienie. Powiedział, że Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka, to oczekiwany wyraz uznania.
– Jest dowodem tego, że również ci, którzy reprezentują naszych odbiorców, widzą, że wystawy są potrzebne, choć nie zawsze mają odpowiednio szeroki odbiór. A dla nas, mówię nie tylko w moim imieniu, ale też innych, którzy zostali nagrodzeni lub będą nagrodzeni w kolejnych edycjach, jest czymś przywracającym wiarę w posłannictwo naszego zawodu – zaznaczył.
W kategorii publikacja nagrodę odebrał zespół pracowników Muzeum Zamkowego w Sandomierzu za opracowanie pod tytułem „100 lat Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 1921 – 2021”. Szefujący tej placówce Mikołaj Getka-Kenig mówił, że nagroda jest dowodem znaczenia instytucji muzealnych i dziedzictwa świętokrzyskiego dla władz regionu.
– Takie nagrody są w Polsce, zarówno ta główna nagroda ministerialna, czyli Sybille, ale również są nagrody wojewódzkie. To jest bardzo ważne, by pamiętać o tych instytucjach, jakimi są muzea, nagradzać je i w ten sposób zachęcać je do dalszej pracy, też trochę współzawodnictwa, wzajemnej konkurencji, ale przede wszystkim jest to dowód uznania dla nas i źródło satysfakcji – przyznał.
W kategorii edukacja muzealna uhonorowano Marcina Kolasę z Muzeum Historii Kielc za działanie pod hasłem „Pocztówki z Kielc”. To program, który realizuje wspólnie z kieleckim oddziałem TVP3. W ciągu ośmiu lat powstało 270 odcinków, a jak zapewniał Marcin Kolasa, na tym nie koniec.
– Zapraszam do oglądania „Pocztówek”, które ukazują się regularnie co sobotę w regionalnym oddziale TVP3 Kielce – zachęcał dziękując wszystkim osobom, dzięki którym produkcja powstaje.
W dziedzinie konserwacji zbiorów doceniono Mieczysława Piotra Bąka za prace przy kościele św. Rocha w Mroczkowie oraz przy przykościelnej dzwonnicy. Nagrodzony nie ukrywał, że jest to dla niego bardzo cenne wyróżnienie.
– Nigdy nie myślałem, że ktoś doceni moją pracę, bo moja praca to jest praktycznie czysty wolontariat. Jestem amatorem, nie jestem zawodowcem. Tę całą mrówczą robotę wykonuję w porozumieniu z księdzem proboszczem. Prace konserwatorskie wymagają też planowania, pewne rzeczy musimy wyprzedzać, żeby zdążyć na czas ze złożeniem projektów, pozyskaniem pieniędzy – tłumaczył.
„Odkurzają, badają i pokazują to, co najlepsze w polskiej kulturze”
Przyznano także nagrodę honorową „Za Działalność Muzealną”. Trafiła do Muzeum Diecezjalnego „Dom Jana Długosza” w Sandomierzu. Płaskorzeźbę związaną z tym wyróżnieniem odebrał ks. Andrzej Rusak, dyrektor instytucji. Przyznał, że nie spodziewał się tej nagrody.
– Dziękujemy za zauważenie tego wyjątkowego miejsca na mapie ziemi świętokrzyskiej, które służy już od 120 lat i zapraszam do muzeum – mówił.
Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka upamiętnia jej patrona – kustosza, regionalistę i muzealnika. W tym roku zostały wręczone po raz trzeci. Jak zauważył Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, trafiają do pasjonatów.
– Są to ludzie, którzy w placówkach publicznych, ale też w prywatnych zajmują się gromadzeniem, upamiętnianiem tego, co zwykło się nazywać dziedzictwem kulturowym. A ziemia świętokrzyska w tym zakresie ma się czym pochwalić. Bo nasza ziemia to kolebka polskości w każdym tego słowa znaczeniu. Samorządowi województwa świętokrzyskiego zależy, by to dziedzictwo kulturowe nie zaginęło. Jego pielęgnowanie, jego dofinansowywane jest powinnością władzy publicznej – zaznaczył.
W podobnym tonie wypowiadał się wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski. Powiedział, że władze regionu będą zawsze wspierały działania, które dbają o historię i kulturę naszego narodu.
– Jeśli my będziemy pamiętać o naszej kulturze, jeśli będziemy pokazywać kolejnym pokoleniom Polaków naszą wspaniałą, polską kulturę, to ona nie zginie. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i jestem pewien, że kolejna edycja wyłoni następnych wspaniałych ludzi, którzy odkurzają, badają i pokazują to, co najlepsze w polskiej kulturze – powiedział.
„Dzięki muzealnikom, możemy po te nasze nieprzebrane skarby narodowe sięgać”
Laureatom nagrody wręczał także senator Krzysztof Słoń. Zwrócił uwagę, że to nie jest popularna nagroda, krzykliwa, wręczana w blasku fleszy, ale nagroda niezwykle ważna.
– Dlatego, że honoruje tych ludzi, dla których przekazanie wartości z naszego pokolenia, dorobku naszego pokolenia, ale także pokoleń poprzednich jest niezwykle istotne. Przychodzi taki okres w życiu każdego narodu, kiedy zaczyna szukać swoich korzeni i to właśnie dzięki muzealnikom, możemy po te nasze nieprzebrane skarby narodowe sięgać. Dlatego warto ich doceniać również taką nagrodą – stwierdził.
Środowiskowe nagrody wręczyło Stowarzyszenie Muzealników Polskich. Otrzymali je: Beata Kotasiak-Wójcik za przygotowanie wystawy „Tarnobrzeskie ślady ks. Andrzeja Zygmunta Olesia” w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega oraz Ryszard Springer – twórca Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach.
Wręczający te nagrody honorowe Krzysztof Myśliński przywołał pamięć zmarłego 18 sierpnia Alojzego Obornego – postaci ogromnie zasłużonej dla świętokrzyskiego muzealnictwa.