Świętokrzyski Klub „Amazonki” zachęcał do badań profilaktycznych. W Kieleckim Centrum Kultury można było wykonać m.in. cytologię, skontrolować ciśnienie krwi, czy poziom cukru.
Do wykonywania badań profilaktycznych zachęcał m.in. prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Profilaktyka to jest ta dziedzina, w której najlepiej są wydawane najbardziej racjonalnie środki, ponieważ zapobiegamy, a nie leczymy. Niestety, ale w tej chwili jest ogromny problem mentalny w naszym społeczeństwie. Wiele osób chowa głowę w piasek i uważa, że jego choroba nie dotknie. Natomiast nasze dzisiejsze spotkanie z Amazonkami, które przeszły przez tę trudną drogę rozpoznania, a potem leczenia choroby jest świadectwem, że raka można pokonać – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Adela Chojnacka, prezes Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” o tym, że zachorowała na raka piersi dowiedziała się przypadkiem 18 lat temu, kiedy postanowiła wykonać mammografię.
– Wówczas niedługo miałam skończyć 50 lat i chciałam wykonać kontrolnie mammografię. Nie miałam żadnych objawów choroby. Pierwszy, jak i drugi lekarz, którzy mnie badali palpacyjnie również nie widzieli powodów do strachu przed chorobą. Ja się jednak uparłam, że chcę mieć wykonane to badanie i niestety, ale intuicja mnie nie myliła. Później było trudne i długie leczenie, ale udało się pokonać raka – dodała Adela Chojnacka.
Trzeba obserwować swoje ciało i regularnie się badać – tymi słowy do wykonywania badań profilaktycznych zachęcała dziś Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Czas w przypadku nowotworów jest najważniejszy. Kiedyś zaniedbałam wykonywanie badań profilaktycznych, ale dzięki temu, że mimo wszystko na czas zgłosiłam się do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dziś tu jestem. Od tego czasu minęło już 6 lat. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście, dlatego zachęcam i namawiam do regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. Warto korzystać z tych wszystkich badań profilaktycznych, które umożliwia nasz samorząd i Świętokrzyskie Centrum Onkologii – dodała Renata Janik.
Do profilaktyki antynowotworowej nie można tylko nawoływać, ale przede wszystkim zachęcać swoim przykładem – stwierdził senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Ja już od lat regularnie się badam. Sprawdzam poziom PSA i wykonuję inne badania związane z prostatą. Nawet gdyby przyszedł taki moment i trzeba byłoby podjąć trudną decyzję o leczeniu, to wówczas nie wolno z nią zwlekać. Warto żyć nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich i innych osób – dodał Krzysztof Słoń.
Akcja Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” została sfinansowana ze środków Urzędu Miasta w Kielcach. Całość miał rozpocząć „Marsz Życia i Nadziei” ulicami Kielc, ale ze względu na warunki atmosferyczne został odwołany.