Na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej rywalizują łazik marsjańskie. Sobota (10 września) jest drugim dniem European Rover Challenge.
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, a zarazem główny organizator imprezy informuje, że do Kielc przyjechało w sumie 30 drużyn, a rywalizacja odbywa się w dwóch niezależnych trybach, czyli stacjonarnym i zdalnym. Przygotowano trzy konkurencje: nawigacja, pobieranie próbek ziemi i naprawa reaktora.
Łukasz Wilczyński informuje, że pogoda utrudniła przebieg sobotnich zmagań, ale nie zostały one przerwane.
– Rano, przed deszczem odbyła się część przejazdy łazików. Natomiast w momencie najsilniejszego deszczu, by nie przerywać zawodów, jedna z konkurencji została przeniesiona do budynku. Było to możliwe, ponieważ ta konkurencja wymagała tylko precyzyjnego, lekkiego dojechania do panelu i obsługi manipulatora przy panelu, który symulował awarię panelu lądownika. Ta część zawodów została więc przeniesiona z toru do budynku – wyjaśnia Łukasz Wilczyński.
W zawodach udział biorą nie tylko drużyny z Polski, ale także z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Bangladeszu, Indii, Egiptu, Turcji i Hiszpanii oraz krajów Ameryki Południowej.
Natomiast w budynku Politechniki Świętokrzyskiej, w strefie wystawców można zobaczyć ciekawostki dotyczące robotyki i kosmonautyki. Nikita Bailuk z Koła Naukowego „Rzeszowska Grupa IT” z Politechniki Rzeszowskiej prezentuje drukarkę 3D.
– Te drukarki mają silniki, do których wysyłane są różne kody. W zależności od tego, jaki kod jest wysłany, silniki się przekręcają, przesuwają głowicę w konkretnym kierunku. Na głowicy znajduje się element nagrzewający, który roztapia plastik przy temperaturze zaczynającej się od 200 stopni wzwyż. Pod ciśnieniem grawitacji oraz silnika ten plastik się wytapia i rysuje jakiś element warstwę po warstwie. I tak powstaje wydruk 3D – wyjaśnia Nikita Bailuk.
Zwycięzców tegorocznego European Rover Challenge poznamy w niedzielę o godzinie 16.00.
Współorganizatorami tegorocznej edycji zawodów są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełni Miasto Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.