Tajemnicy krzyża poświęcił homilię podczas sumy rozpoczynającej uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu arcybiskup Stanisław Gądecki.
Hierarcha przypomniał, że wielkim czcicielem krzyża był król Władysław Jagiełło, który dwuramienny krzyż umieścił w herbie Jagiellonów. Dużym szacunkiem otaczał także klasztor benedyktyński na Świętym Krzyżu.
– Przez wieki przybywali tu pielgrzymi i ta tradycja trwa nieprzerwanie – mówił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.
Rozważania w kazaniu podzielił na trzy wątki – mówił o odnalezieniu krzyża w ujęciu historycznym i duchowym, jego znaczeniu oraz o krzyżu, jaki nosimy na co dzień:
– Nie sposób w życiu uciec od cierpienia, ale można je przyjąć i z Bożą pomocą przemienić w ofiarę. Wówczas nie zniszczy naszej duchowej struktury, ale przyczyni się do dalszego rozwoju.
W tym roku hasło towarzyszące uroczystościom na Świętym Krzyżu brzmi: „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego krzyża”.
Superior klasztoru ojciec Marian Puchała podkreśla, że najważniejsze w czasie odpustu jest przeżycie duchowego spotkania z Bogiem, ale też świadomość, jak ważnym miejscem dla katolików jest Święty Krzyż. Dlatego w czasie uroczystości odpustowych relikwie Drzewa Krzyża Świętego są prezentowane uroczyście w najstarszym, barokowym relikwiarzu.
Uczestniczący w uroczystości senator Jarosław Rusiecki podkreślał, że miejsce, w którym się znajdujemy jest unikatowe na mapie kraju:
– To miejsce ważne dla osób wierzących, ale także dla tych, którym sprawy wiary są obojętne, bo Święty Krzyż to kluczowe miejsce dla rozwoju naszego kraju u jego początków i ważnych wydarzeń, by wspomnieć choćby duchowe przygotowania do zwycięstwa pod Grunwaldem.
Z kolei wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak przypomniał, że właśnie od klasztoru i przechowywanych tu relikwii Krzyża Świętego wzięła się nazwa i herb naszego województwa.
Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium mają także okazję zobaczyć efekty prowadzonych remontów. To np. oryginalna kolorystyka marmurowych części ołtarza w Bazylice, odnowione obrazy Franciszka Smuglewicza czy freski w zakrystii i kaplicy Oleśnickich.
POSŁUCHAJ HOMILI ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO: