Lepsza komunikacja z pacjentem, skrócony czas diagnozy i czekania na badania, to pierwsze efekty wprowadzenia pilotażu sieci onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala informuje, że możliwe jest to dzięki powołaniu koordynatorów. To swojego rodzaju przewodnicy, którzy niemalże za rękę prowadzą pacjentów w czasie ścieżki diagnostyczno–terapeutycznej. Koordynator odpowiedzialny jest m.in. za umawianie wizyt do poszczególnych specjalistów.
– Najważniejsze, żeby pacjent nie był wolnym elektronem, który odbija się od szeregu drzwi i nie może dostać się do żadnego specjalisty. Dlatego jedną z głównych zasad sieci onkologicznej i naszego pilotażu jest to, że pacjent posiada swojego koordynatora leczenia. To osoba, która prowadzi go za rękę przez diagnostykę i leczenie onkologiczne. Przypomnieć choremu np. o tym, jakie jeszcze badania pacjent musi wykonać, czy umawia wizytę u specjalisty – mówi prof. Stanisław Góźdź.
Pilotaż wprowadził również tzw. pomiar jakości leczenia, który ma również zbadać, czy opieka onkologiczna nad pacjentami jest właściwie zorganizowana i jakie przynosi efekty. To z kolei pozwoli w przyszłości usprawnić tę opiekę na poziomie ogólnopolskim – dodał prof. Stanisław Góźdź.
– Nasz szpital sam wprowadził tzw. mierniki. To kontrola jakości leczenia. Poddawani są jej wszyscy, zarówno lekarze, doktorzy habilitowani, jak i profesorowie. Monitorujemy wszystkie wyniki leczenia. To pozwala na wyciąganie wniosków z naszej pracy i ewentualnych korekt w naszej działalności. To jest jedyna droga do poprawy jakości – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Program pilotażowy sieci onkologicznej wystartował 1 lutego 2019 roku w Kielcach i we Wrocławiu. Pod koniec 2019 roku poszerzono go o województwo podlaskie i pomorskie.
Pilotaż potrwa do końca tego roku.