O niżu demograficznym, ale też napływie uchodźców, w tym dzieci i młodzieży z Ukrainy – rozmawiają uczestnicy konferencji naukowej „System edukacji wobec zmian demograficznych”. Spotkanie zorganizowano w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, w ramach III Kongresu Demograficznego.
Profesor Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej podkreśla, że demografia nie dostosuje się do naszego systemu oświaty i konieczne są działania zmierzające do tego, by to oświata nadążała za zmianami.
– Musimy dostosować się do świata cyfryzacji, który stawia przed nami bardzo duże wymagania. Polegają one na tym, że musimy opanować wszystkie narzędzia, które daje nam cyfryzacja – tłumaczy profesor Józefina Hryniewicz. Dodaje, że smartfon, komputer, czy nawet telewizor cyfrowy mogą być doskonałymi narzędziami, które ułatwią nam życie oraz zdobywanie wiedzy, ale musimy wiedzieć, jak tego narzędzia używać. Profesor Józefina Hryniewicz zastrzega, by nie traktować smartfonu lub komputera jako zagrożenia dla relacji międzyludzkich. – O te relacje należy dbać, bo nic ich nie zastąpi, dlatego musimy nauczyć się właściwie używać narzędzi cyfryzacji – podkreśla przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.
Podczas konferencji rozmawiano również o kształceniu zawodowym – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. – Ważne, by absolwenci szkół byli dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy. Doradztwo zawodowe mamy rozwinięte, szkoły współpracują z pracodawcami. W naszym województwie kierunki kształcenia zawodowego są dostosowane do potrzeb rynku pracy – zapewnia kurator.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, podkreśla, że nasz kraj oraz polskie szkoły doświadczają nie tylko niżu demograficznego, ale również dużej liczby imigrantów.
– Przeszła przez nasz kraj niespotykana w historii fala uchodźców. Można przyjąć, że było to przynajmniej 2-2,5 mln osób. Duża grupa tych osób trwale związała się z Polską, z polską edukacją również. Jest więc o czym mówić i co prognozować – twierdzi wojewoda. Zbigniew Koniusz dodaje, że zmian demograficznych wywołanych uchodźcami doświadcza cała Europa.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że temat konferencji jest niezwykle ważny dla przyszłości naszego kraju. – Z całą pewnością negatywne trendy i tendencje demograficzne mają niekorzystny wpływy na nasze życie, na gospodarkę, na funkcjonowanie państwa. Pytanie, które zadajemy podczas kongresu brzmi: czy system edukacji może mieć pozytywny wpływ na procesy demograficzne i zmieniać je tak, by nasze państwo mogło się rozwijać i być spokojne o los przyszłych pokoleń – mówi parlamentarzysta.
Organizatorami III Kongresu Demograficznego są Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Patronat honorowy sprawuje prezydent Andrzej Duda.