Ławeczka Bronka Opałki stanie w na placu przy Szkole Podstawowej w Marzyszu. To miejscowość w gminie Daleszyce, w której mieszkał artysta.
Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc mówi, że w ten sposób lokalna społeczność chce zachować pamięć o twórcy – kompozytorze, tekściarzu, kabareciarzu, który na ziemi daleszyckiej spędził wiele lat swojego życia.
– Bronek Opałko występował z naszym zespołami ludowymi: Marzyszankami czy z Sukowiankami znad Lubrzanki, którymi nagrał znany utwór „Jestem ze wsi”. Mieszkał na terenie gminy, w Marzyszu, dlatego chcemy by ta ławeczka stanęła właśnie przy szkole w tej miejscowości – tłumaczy.
Ławeczkę zaprojektował Michał Pronobis, który przy jej wykonaniu współpracuje z Michałem Krzywickim.
Dariusz Maresiński zapowiada, że rzeźba Bronisława Opałki będzie naturalnej wielkości.
– To będzie zwykła ławeczka, na której siedzi artysta w garniturze. Nie będzie elementów ludowych. Chcemy go pokazać jako człowieka związanego z tą kulturą, ale w taki sposób, jak też często występował, koncertował, zanim się przebrał w Genowefę Pigwę z Napierstkowa – wyjaśnia.
Pieniądze na budowę ławeczki Bronisława Opałki w Marzyszu pozyskało Stowarzyszenie Regionalna Organizacja Samorządowców i Animatorów – ROSA we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Daleszyce. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na sobotę, 24 września, na godz. 15.30.
Bronisław Opałko ur. 17 lutego 1952 roku, a zmarł 18 sierpnia 2018 roku. Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach był kompozytorem, wykonawcą i autorem tekstów piosenek. W jego działalności artystycznej sporo miejsca zajmował kabaret. Od lat 80. wcielał się w postać Genowefy Pigwy z Napierstkowa. W Polskim Radiu Kielce współtworzył audycję Radio Pigwa. Artystę już upamiętnia jedna ławeczka, która znajduje się na ulicy Sienkiewicza w Kielcach.