W siedzibie ostrowieckiej Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości powstała pracownia gier wojennych. Ma wspierać nauczanie na kierunku Bezpieczeństwa Narodowego. Będą tam odbywać się m.in zajęcia z kartografii.
Dr Leszek Sykulski, którego głównym obszarem zainteresowania jest geopolityka mówi, że umiejętności planowania i strategii jest niezbędna dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z wojskiem, czy służbami bezpieczeństwa.
Jak przypomina, gry wojenne jako pierwsze zastosowało w XIX wieku wojsko pruskie, ale na początku metodę symulacji uważano za niesprawdzoną. Zmieniło się to, gdy w 1870 roku Prusy pokonały Francję. Zwycięstwo przypisywano właśnie grom wojennym.
Leszek Sykulski mówi, że dzisiaj na całym świecie wszystkie liczące się armie stosują gry wojenne. W Polsce jedną z najpopularniejszych jest ta, która znajduje się w centrum symulacji gier wojennych w Akademii Sztuki Wojennej, jednak w całym kraju jest ich niewiele.
Gry wojenne posiadają szereg zalet, m.in. pozwalają zrozumieć graczom proces decyzyjny dowództwa w czasie wojny, zapoznać z geografią danych obszarów czy przygotowywać plany strategiczne.
Rektor WSBiP dr Paweł Gotowiecki dodaje, że gry wojenne będą wiernie odzwierciedlały przeszłe i współczesne realia pola bitwy. Warto, aby przygotowywać się do ewentualnego konfliktu, np. w Ostrowcu, dlatego powstanie gra symulacyjna „Ostrowiec Świętokrzyski 2025”. Studenci w przyszłości będą mogli skorzystać z komputerowych gier wojennych.