Badania przesiewowe w kierunku nowotworów głowy i szyi organizuje w przyszłym tygodniu Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jak wynika z danych ŚCO – aż 60 proc. wszystkich chorych z nowotworem złośliwym jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium choroby, z czego 66 proc. nie przeżyje następnych pięciu lat. Natomiast od 80 do 90 proc. pacjentów, którzy otrzymują diagnozę i są leczeni we wczesnym stadium choroby przeżyje.
Jak informuje dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO, bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, zwłaszcza u osób, które mają objawy choroby.
– Nowotwory gardła środkowego, czyli głównie powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego w pierwszym etapie dają zaburzenia połykania. Może to być ból, uczucie zawadzania albo wręcz widzialny w lusterku guzek w obrębie podniebienia, bocznej ściany gardła, czy migdałka – dodaje Sławomir Okła.
Innymi objawami nowotworu z regionu głowy i szyi są utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie chrypka, ból gardła, jednostronna niedrożność nosa lub niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej.
Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, od lutego specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi są w stanie rekonstruować najbardziej zaawansowane ubytki spowodowane dużymi rozmiarami nowotworów.
– Wszystkie działania profilaktyczne powiązane są też z podniesieniem jakości chirurgii głowy i szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Nasi specjaliści wykonują już operacje metodami mikrochirurgii i mikrozespolenia. To determinacja kierownika kliniki oraz jego zespołu doprowadziły do tego, że po tych dużych zabiegach właściwie nie ma śladu – podkreśla prof. Stanisław Góźdź.
W poniedziałek (19 września) rozpoczyna się 10. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W jego ramach zaplanowano bezpłatne badania przesiewowe, a także telefoniczne dyżury specjalistów oraz wykłady dla młodzieży – informuje Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Smuci nas to, że pomimo szeroko otwartych drzwi naszego szpitala mamy problem ze zgłaszaniem się pacjentów na badania przesiewowe. Dlatego w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi szczególnie kładziemy nacisk na badania profilaktyczne. Przez cały tydzień pacjenci będą mogli zgłosić się do naszej poradni profilaktycznej, skorzystać z konsultacji i specjalistycznego badania nasofiberoskopowego, które jest złotym standardem w wykrywaniu wczesnych zmian nowotworów głowy i szyi – mówi Jakub Spałek.
Nasofiberoskopia, to niebolesne, krótkie badanie polegające na obejrzeniu górnych dróg oddechowych przy pomocy wziernika z kamerką.
Badania będą prowadzone od 8.00 do 15.00 i dedykowane są osobom od 40. do 65. roku życia. Należy się na nie zarejestrować pod numerem telefonu 41 36 74 653.
Badania przesiewowe w kierunku nowotworów głowy i szyi prowadzone są w Świętokrzyskim Centrum Onkologii od trzech lat w ramach programu „Twój świadomy wybór”. W tym czasie badaniom poddano ponad 12 tys. osób, a u ponad 60 wykryto nowotwór.