Spotkanie z reżyserem Rafałem Wieczyńskim, znanym głównie z filmu o Jerzym Popiełuszce, a także koncert muzyki afrykańskiej w wykonaniu zespołu Bakuba – upamiętniły zmarłego 5 lat temu ks. Marcelego Prawicę, misjonarza, który 40 lat spędził w Zambii. Kapłan urodził się w 1939 roku w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w Sandomierzu. Zmarł w 2017 roku w Końskich, gdzie znajduje się jego grób.
Lech Lipiec przyjaciel i lekarz księdza Marcelego Prawicy podkreśla, że był on człowiekiem bezinteresownym. Wspomina jego przyjazdy do Polski, by zbierać fundusze na pomoc potrzebującym w dolinie Czingombe w Zambii. Świetnie władał lokalnym językiem i uczył dzieci szczególnie dotknięte przez biedę.
– Ksiądz Marceli opowiadał pewną historię, żeby uzmysłowić na jakim poziomie ludzie prowadzili życie w tej części Afryki. Podczas sadzenia kukurydzy, gdy orano pole, to dzieci z ptakami konkurowały, kto pierwszy złapie mysz. Myszy łapały nie dla zabawy, ale żeby je zjeść, bo nie mieli co jeść. Ksiądz Prawica stworzył tam namiastkę domu, zjednoczył tych ludzi – wspominał.
Lech Lipiec dodaje, że to ksiądz Prawica był pierwszą osobą, do której mieszkańcy zwracali się w sytuacjach choroby, wypadku, czy zagrożenia.
– Kiedy trzeba było wiózł ludzi do najbliższego szpitala swoim samochodem przez góry, 250 kilometrów od wioski. To było odizolowane od cywilizacji miejsce – opowiada.
Rafał Wieczyński, reżyser, który w Końskich prezentował nagrania filmowe z Zambii o polskich misjonarzach mówi, że poznał Marcelego Prawicę i wspomina go jako człowieka całkowicie oddanego ludziom.
– To jest człowiek, który spędził 40 lat w Zambii, przestał liczyć, ile razy chorował na malarię, kiedy miał na koncie 100 takich infekcji. Był oddany ludziom, a oni również go kochali, szczególnie w Czingombe – wspominał.
Rafał Wieczyński wyjaśnia, że w Zambii kręcił film dokumentalny o księdzu kardynale Adamie Kozłowieckim i misjonarzach w Afryce, by pokazać ich służbę dla ludzi i całkowite poświęcenie swojego życia dla misji.
Jan Nowak, prezes Fundacji Misja i Pamięć Marcelego Prawicy i organizator wydarzenia przypomina, że ksiądz Marceli Prawica związany był z Końskimi. Przez 2 lata był wikariuszem w Końskich, dał się poznać jako wspaniały duchowny, później często bywał w Końskich, tu się leczył i w końcu umarł w koneckim szpitalu 17 września 2017 roku. Pochowany jest na koneckim cmentarzu.
Fundacja Misja i Pamięć Marcelego Prawicy kontynuuje dzieło misjonarza i zebrane fundusze regularnie przekazuje społeczności z Czingombe w Zambii.
Po prezentacji filmu odbył się koncert zespołu Bakuba. W kolegiacie Świętego Mikołaja rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Misjonarz w buszu”.