W lesie w Jeleńcu na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski upamiętniono wygraną bitwę Armii Krajowej. 1 kwietnia 1944 roku zgrupowanie pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” rozgromiło wojska żandarmerii niemieckiej.
Prezes zarządu okręgu świętokrzyskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii krajowej Teresa Piwnik mówi, że uroczystości w Jeleńcu, dzięki pomocy gminy Kunów, mają wyjątkową oprawę, bo rozgrywające się tu działania wojenne były bardzo ważne. O wygranej przesądził talent dowódczy „Szarego”.
– To nie był dowódca jednego terenu i jednej znanej akcji. Stoczył wiele wygranych z których najsłynniejsze było rozbicie więzienia w Kielcach, Starachowicach i Końskich. To ważne, by o tym przypominać – mówi Teresa Piwnik i dodaje, że partyzant pozostawił po sobie wspomnienia.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej mówi, że życie Antoniego Hedy to gotowy materiał na dobry film. Wykazał się w czasie wojny, ale także po niej, kiedy długo był prześladowany przez komunistów.
– Po wojnie najpierw działał w podziemiu niepodległościowym. Po rozbiciu więzienia w Kielcach musiał się ukrywać. Zmieniał nazwiska i mieszkania. Ostatecznie został pojmany przez służbę bezpieczeństwa i skazany na karę śmierci. Wyrok zmieniono na dożywocie. Z więzienia został zwolniony na mocy amnestii w 1956 roku. Cudem dożył tak sędziwego wieku. Po śmierci przyznano mu tytuł generała – mówi Lech Łodej.
W uroczystości udział wziął poseł Andrzej Kryj, który podkreśla, że 78 lat temu w tym miejscu „Szary” pokazał swój kunszt dowódcy, a żołnierze pokazali ogromne bohaterstwo. Dlatego co roku w Jeleńcu odbywają się uroczystości upamiętniające polskich bohaterów.
– Komendant „Szary” był wzorem dowódcy, który troszczył się o swoich podwładnych. Rycersko prowadził walkę, a sami Niemcy podkreślali, ze był wyjątkowym żołnierzem. Dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna” pozostał wierny do samego końca – podkreśla poseł i dodaje, że Antoni Heda był wybitnym patriotą, który do końca swojego życia był zaangażowany w sprawy Polski.
Podczas walk w Jeleńcu zginęło czterech żołnierzy Szarego. W miejscu bitwy stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie.