Muzycy światowego formatu, nowe odsłony kultowych zespołów oraz uznane wschodzące gwiazdy. Nie zabraknie brzmienia trąbki, będzie też gwiazda, która wstępowała z Milesem Davisem.
Wydarzenie rozpocznie się 22 września na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Tego wieczoru publiczność będzie mogła zobaczyć film dokumentalny „Co ja tu robię? Miles Davis”, pokazujący okoliczności odsłonięcie pomnika Milesa Davisa w Kielcach. Po projekcji wystąpi zespół Breaking Funk – młoda formacja z regionu, powstała w 2021 roku.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, jeden z twórców festiwalu podkreśla, że ważnym wydarzeniem będzie koncert zespołu Labirynt, który pierwszy raz po śmierci założyciela Michała Zduniaka zagra dla tak szerokiej publiczności.
– Mogę powiedzieć, że to będzie wskrzeszenie tego zespołu. Grupę tworzą jego filary, czyli amerykański saksofonista Tom Bergeron, świetny skrzypek Henryk Gembalski, ceniony basista Krzysztof Majchrzak, a dołączył do nich uznany perkusista Adam Buczek. Ona nie będzie grała często, bo tworzący ją muzycy mieszkają w Polsce, Paryżu czy w USA. Ale z tego spotkania zostanie ślad w postaci płyty. Labirynt będzie nagrywał nową płytę live podczas naszego festiwalu – zapowiedział.
Andrzej Mochoń przyznaje, że czeka również na występ Young Power New Edition, czyli szesnastoosobowej ekipy pod kierownictwem Krzysztofa Popka.
– Wielka kapela, dla mnie jeden z polskich, kultowych zespołów, pionierzy mocnego grania jazz-rockowego albo rock-jazzowego w Polsce. Zespół prowadzony przez Krzysztofa Popka. Na 16 osób połowa będzie z oryginalnego składu, a połowa to będą młodzi, świetni muzycy – zaznacza.
Prezes Targów Kielce wskazuje, że będzie także gwiazda międzynarodowa, która występowała u boku patrona festiwalu.
– Staramy się, by na każdym festiwalu, jeśli jest to możliwe, wystąpił muzyk, który grał z Milesem Davisem. W ciągu tych 20 lat tych muzyków było wielu. W tym roku to będzie Mino Cinelu – francuski perkusista, grał z Milesem w latach 80. XX wieku – tłumaczy.
Będą także „nadzieje polskiego” jazzu, jak o nich mówi Andrzej Mochoń. Jedną z nich jest pianistka Kasia Pietrzko.
– Na uwagę zasługuje także Tomasz Dąbrowski – trębacz mieszkający na co dzień w Danii, ale nagrywający zarówno w Danii, w Polsce, jak i w Nowym Jorku. Pracuje ze świetnymi muzykami. Jego obecność to z kolei drugi ważny nurt naszego festiwalu. Skoro patron wydarzenia był trębaczem, więc musi być obecny trębacz, a w tym roku zdecydowaliśmy się postawić na trębacza młodego pokolenia – zaznacza.
Będzie także trębacz dojrzały, „trąbka jazzowa numer jeden w Polsce”, czyli Piotr Wojtasik. Tym razem zagra w kwintecie z Anną Marią Jopek. Kielecka publiczność będzie mogła poznać ich zupełnie nowy projekt muzyczny.
Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles odbędzie się w dniach 22-25 września. Z okazji 20-lecia, ostatnim akcentem festiwalu będzie koncert, który zaplanowano na 17 listopada. Wtedy na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zagra kwartet Rona Cartera, słynnego amerykańskiego kontrabasisty, który tworzył zespół między innymi z Milesem Davisem.
Program Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles:
22 września, Mała Scena KCK (wstęp wolny)
Godz. 19.00 „Co ja tu robię? Miles Davis” – film dokumentalny
Godz. 20.00 Breaking Funk
23 września, Duża Scena KCK (69 PLN)
Godz. 19.00 Kasia Pietrzko Trio
Godz. 20.30 Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings
24 września, Duża Scena KCK (99 PLN)
Godz. 18.00 Labirynt ’22 (Bergeron/ Gembalski /Buczek /Majchrzak)
Godz. 20.00 Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet
25 września, Duża Scena KCK (99 PLN)
Godz. 18.00 Young Power New Edition
Godz. 20.00 Mino Cinelu
Memorial to Miles Post Scriptum
17 listopada, Duża Scena KCK (od 129 PLN)
Godz. 20.00 Ron Carter: Foursight – Dear Miles