Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy – to znak, że rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni szlachetnych. Jednocześnie w tym samym czasie trwa bukowisko, czyli okres godowy łosi.
Patrycja Kazik-Ślązak z Nadleśnictwa Radoszyce informuje, że rykowisko rozpoczyna się w połowie września i trwa przez miesiąc. To czas kiedy samce szukają partnerek i wabią je głośnym rykiem.
– Odgłosy wydawane przez samce jeleni mają wyznaczać ich terytorium, a tym samym wzywają inne samce do walki o samice, a wreszcie wabią samice w rui. Dźwięki słychać od zachodu słońca do świtu – opowiada.
Patrycja Kazik-Ślązak uspokaja, że mimo bojowego nastawienia samców względem siebie, jelenie nie stanowią zagrożenia dla ludzi spacerujących po lasach w poszukiwaniu grzybów.
– Jelenie są skrytym gatunkiem i unikają ludzi. Swoje gody odbywają w głębokim lesie z dala od ludzi. Trzeba mieć duże szczęście, żeby jelenia zobaczyć, znacznie łatwiej go teraz usłyszeć – mówi.
Jak dodaje leśniczka, obecnie zaczyna się też bukowisko, czyli okres godowy łosi, więc należy uważać prowadząc samochód przez leśne drogi, ponieważ otumanione hormonami zwierzęta są w stanie nagle wyskoczyć na jezdnię.
– Samce łosi nie podejmują walk z innymi samcami, nie wabią też stada samic wokół siebie, jak ma to miejsce w przypadku bekowiska i rykowiska – opowiada leśniczka.
Ostatnimi z leśnych zwierząt, które odbywają swoje zaloty są, mniejsze od jeleni, daniele. Ich okres godowy trwa od października do listopada.