Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie upamiętnił swojego patrona, bł. ks. Józefa Pawłowskiego. Dedykowana mu tablica pamiątkowa została umieszczona przy wejściu do placówki. Poświęcił ją biskup kielecki Jan Piotrowski, który przypomniał, że był to prezbiter diecezji z grona 108 męczenników czasu II wojny światowej.
Odsłonięcie tablicy przypadło w 17. rocznicę nadania placówce imienia błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego, a jednocześnie w 80. rocznicę śmierci kapłana.
Ks. Józef Pawłowski niósł pomoc więźniom kieleckim, wysiedlonym, uchodźcom. Za swoją postawę został aresztowany przez gestapo. Zmarł śmiercią męczeńską.
– Cechowało go miłosierdzie – przypomniał dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego Andrzej Cepak. To cecha, jaką powinien posiadać każdy nauczyciel i opiekun osoby niepełnosprawnej – dodał. – Ks. Józef Pawłowski w latach 1901-1904 był uczniem 4-letniego progimnazjum filologicznego w Pińczowie, mieszczącego się w Pałacu Ordynackich Wielopolskich, czyli w obecnej siedzibie naszej placówki. Był ciepłym człowiekiem. Pomagał biednym, ubogim, potrzebującym. Przeżył 52 lata. Został zamordowany przez nazistów w Dachau – przypomniał dyrektor.
Ryszard Barna, wicestarosta powiatu pińczowskiego zaznaczył, że był to człowiek niezwykły, pełen empatii, pokory, cierpliwości i optymizmu. Powinien być inspiracją dla wszystkich – dodał.
– Nosił w sobie miłość do Boga i człowieka. A to najważniejsze przykazanie. Jego postawa i idee powinny być obecne w życiu każdego z nas. To człowiek kryształowy – mówił.
Ksiądz Józef Pawłowski został mianowany rektorem kieleckiego seminarium, a w 1939 roku – proboszczem parafii katedralnej. Założył m.in. specjalny szpital w gmachu Seminarium Duchownego, w którym leczono polskich żołnierzy. Był też kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża. 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.
Obecnie do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pińczowie uczęszcza ok. 50 dzieci. W tym gronie są m.in. osoby niepełnosprawne ruchowo oraz z diagnozą autyzmu. Placówka zapewnia całodobową opiekę, pełne wyżywienie i pobyt w internacie. Kształci dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w wieku od 7 do 24 roku życia.