29 uczestników wzięło udział w 23. edycji konkursu recytatorskiego „Herbertiada”. Spotkanie odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Dwudniowa, druga odsłona tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta (pierwsza miała miejsce w sierpniu) rozpoczęła się we czwartek, 15 września, w sali baletowej kołobrzeskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Ponad 20 recytatorów i kilkoro instruktorów skorzystało z warsztatów scenicznych, które poprowadziła dr Agata Piotrowska-Mastalerz, aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie.
W piątkowy poranek, 16 września, na deskach małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się 23. edycja konkursu recytatorskiego „Herbertiady”. Wystartowało 29 uczestników, reprezentujących szkoły ponadpodstawowe i placówki edukacyjne oraz kulturalne województwa zachodniopomorskiego.
Recytatorów oceniało jury w składzie: Małgorzata Kaczmarska i Łukasz Lewandowski – aktorzy, pedagodzy Akademii Teatralnej w Warszawie, dr hab. Uniwersytetu w Lille Brigitte Gautier – znawczyni i tłumaczka twórczości Herberta, oraz Helena Elert – działaczka Towarzystwa Kultury Teatralnej, związana z „Herbertiadą” od pierwszych lat Przeglądu.
Poziom konkursowych prezentacji był wysoki, młodzi recytatorzy z powodzeniem mierzyli się z najtrudniejszymi tekstami Księcia Poetów, umiejętnie łączyli je z własnymi doświadczeniami i własną wrażliwością. Jak zauważył Łukasz Lewandowski, były to interpretacje, gdzie dominował ton serio, ton powagi, choć chwilami chciałoby się usłyszeć – tak ważną w twórczości Herberta – nutę ironii.
Przyznano następujące nagrody: Grand Prix dla Oliwiera Piecucha ze Szczecina za wiersz „Pan Cogito myśli o krwi”. Pierwszą nagrodę zdobyła Agata Marczuk z Nowogardu za „Apollina i Marsjasza”, a druga przypadła szczeciniance Alicji Kopaczewskiej za „Sól ziemi”, a trzecia Agata Terebus ze Szczecina za interpretację wiersza „Pan Cogito obserwuje zmarłego przyjaciela”.
Jury przyznało także cztery równorzędne wyróżnienia dla: Nawojki Cirockiej z Trzebiatowa za „Małe serce”, Oskara Adamkowicza z Goleniowa za „Pana od przyrody”, Dominiki Jarzyńskiej z Kołobrzegu za „Apel” oraz Julii Gryczyńskiej ze Szczecina za „Urwanie głowy”. Ponadto do koncertu laureatów zaproszono szóstoklasistkę z Kołobrzegu Zofię Pryć – zdobywczynię nagrody głównej na wiosennej Małej „Herbertiadzie”, konkursie dla uczniów szkół podstawowych. Zosia przygotowała piękną interpretację wiersza „Nike która się waha”.
Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i upominki rzeczowe ufundowane przez Wydawnictwo Biały Kruk, Polską Fundację Narodową i Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.
Drugą, popołudniową odsłonę tegorocznego „Herbertiady” rozpoczęła prezentacja nagrodzonych recytatorów. Zwieńczeniem spotkania był premierowy muzyczny spektakl „Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji”, przygotowany przez Katarzynę Pechman z udziałem prof. Jacka Kowalskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza – pieśniarza, lirnika, historyka sztuki, pasjonującego się zwłaszcza kulturą dawnej Polski i dawnej Francji. Muzyczno-gawędzierską narrację uzupełnił komentarz: fragmenty esejów z Herbertowskiego tomu „Barbarzyńca w ogrodzie”, traktujących m.in. o średniowiecznej Francji, o czasach strzelającego w niebo gotyku, czasach wielkich herezji i wielkiej poezji. Fragmenty te przeczytał aktor Andrzej Mastalerz.
Organizatorem XXIII „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.