Bezpieczeństwo w sieci jest jednym z głównych tematów Świętokrzyskiego Konwentu Informatyków, który rozpoczął się dziś (czwartek, 22 wrzesnia) w Korzecku niedaleko Chęcin.
Robert Janus, dyrektor Departamentu IT w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego mówi, że zainteresowanie konwentem jest bardzo duże. Uczestniczy w nim 230 osób, w tym zarówno przedstawiciele administracji rządowej, jak i dużych firm z branży informatycznej.
– Zajmujemy się elementami cyberbezpieczeństwa, elementami e-zdrowia, e-administracji. Konwent ma pomóc w przybliżeniu nowych technologii, które wchodzą na nasz rynek. Uczestnicy mają okazję zgłębić tematy, które do tej pory w drobnym zakresie mogli poznać dzięki mediom – mówi Robert Janus.
Robert Wilk z CERT Polska, który realizuje zadania dla Państwowego Instytutu Badawczego NASK miał wykład o oszustwach internetowych. Była mowa m.in. o tworzeniu fałszywych stron banków, czy oszustwach przy pomocy linków prowadzących do oprogramowania szpiegującego i kradnącego dane. Jak mówi, skala przestępstw popełnianych w Internecie z roku na rok rośnie. W ubiegłym roku w NASK zgłoszono 120 tys. oszust lub prób oszustwa w sieci.
– Tak naprawdę narażony jest każdy podmiot wykorzystujący komputery. Najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek. Oszuści dopóki są w stanie na tym zarabiać, dopóty będą starali się to robić – ostrzega Robert Wilk.
Świętokrzyski Konwent Informatyków potrwa do piątku (23 września). Oprócz kwestii związanych z e-zdrowiem, czy cyberbezpieczeństwem, uczestnicy będą rozmawiali też o systemach informacji przestrzennej i ich zastosowaniach na przykład w turystyce.