Politechnika Świętokrzyska będzie palić śmieci. Miłośników ekologicznego stylu życia uspokajamy – spalanie odpadów komunalnych i medycznych będzie miało charakter naukowy.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej tłumaczy, że w ten sposób uczelnia będzie starała się opracować technologie, które z jednej strony posłużą w przyszłości do otrzymywania energii z opadów, a z drugiej pozwolą w łatwy sposób pozbywać się śmieci.
Specjalnie w tym celu w politechnice powstanie laboratorium plazmy, w którym prowadzone będą badania. Kielecka uczelnia nie startuje od zera, testy będą prowadzone wspólnie z ukraińskimi naukowcami z Charkowa.
– Będziemy chcieli zbudować laboratorium plazmy wykorzystując ich sprawdzone już rozwiązania. To powinno poprawić emisyjność gazów, które wytwarzają się podczas spalania – tłumaczy rektor.
Profesor Zbigniew Koruba zapewnia, że technologie, nad którymi będą pracować naukowcy mogą w przyszłości znacząco ograniczyć koszty firm i samorządów, dzięki taniemu sposobowi produkcji energii ze śmieci.
– To co jest najistotniejsze, emisja produktów spalania będzie zawierała mało szkodliwych gazów cieplarnianych. Spalanie będzie bardzo energetyczne i nieszkodliwe dla środowiska – zapowiada rektor.
Laboratorium plazmy powstanie w ramach kompleksu badawczego CENWIS Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia chce zdobyć dofinansowanie na ten cel. Jak mówi profesor Zbigniew Koruba, na dobry początek powinien wystarczyć 1 mln zł.