Pochodzący z Pińczowa reżyser i scenarzysta Andrzej Barański oraz aktorka Edyta Jungowska byli gośćmi pierwszego dnia przeglądu filmowego „Natura Kina” w Pińczowie.
Andrzej Barański to rodowity pińczowianin, określany mianem mistrza polskiego kina. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że kultura odgrywa w jego życiu ważną rolę. W związku z tym, jest zachwycony działalnością Pińczowskiego Samorządowego Centrum kultury.
– Mało uczestniczę, ale uważnie śledzę, co się dzieje w Pińczowie i jestem tym mocno zbudowany. Widzę rozpiętość działań kulturalnych, które nie ograniczają się tylko do biernego odbioru. Funkcjonowanie tego domu kultury rzeczywiście spełnia główne założenia przyciągnięcia ludzi do kultury – mówił.
Czwartkowe autorskie spotkanie wzbogacone zostało projekcją filmów Andrzeja Barańskiego: „Nad rzeką, której nie ma” oraz „Moja córeczka”. W obsadzie ekranizacji jednego z najlepszych utworów prozatorskich Tadeusza Różewicza znalazła się Edyta Jungowska, która trzykrotnie występowała w produkcjach Andrzeja Barańskiego.
– To znakomita sztuka. Rzadko oglądam realizacje, w których występuję, a tę sztukę oglądałam dwukrotnie. Moja przygoda z filmem zaczęła się w liceum. Miałam wówczas 16 lat i uczęszczałam do kółka teatralnego Haliny Machulskiej. Wówczas zagrałam w serialu „Szaleństwa panny Ewy”. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że chcę zostać aktorką – mówiła.
Ci, którzy wzięli udział w przeglądzie podkreślali, że nie mogli przegapić tak fantastycznego wydarzenia.
– Andrzej Barański to nasza duma. Chciałam też na żywo zobaczyć aktorkę Edytę Jungowską. Nie bywamy w wielkim świecie, cieszymy się, że zawitali do nas ludzie kina i sztuki filmowej. Lubię takie spotkania, kino, teatr. Filmy Andrzeja Barańskiego są klimatyczne i wspaniałe. Chciałabym w przyszłości zostać reżyserem. Takie spotkania to bardzo ciekawa inicjatywa, z pewnością przyda mi się w dalszym planowaniu mojej kariery – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury liczy, że impreza, która w szczególny sposób zaznacza twórczość wybitnego pińczowianina Andrzeja Barańskiego, na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny miasta. – Takie imprezy dają nam ogrom dobrych emocji – zaznaczyła.
Gościom pierwszej edycji przeglądu organizatorzy wręczyli statuetki, które będą im przypominać o Pińczowie i przeglądzie filmowym. To osadzona na kamieniu pińczowskim taśma filmowa. Autorem statuetki jest plastyk Paweł Kisielewski.
W piątek (23 września) publiczność będzie miała okazję porozmawiać z Emilią Krakowską – aktorką teatralną i filmową, znaną przede wszystkim z roli Jagny w słynnej ekranizacji „Chłopów” Jana Rybkowskiego. Gościem tego dnia będzie także Magdalena Popławska, która w filmie zadebiutowała w 2005 roku, rolą w obrazie Przemysława Wojcieszka „Doskonałe popołudnie”. Wszystkie spotkania poprowadzi filmoznawca Łukasz Maciejewski.
Ponadto, wyświetlony zostanie film „Łowcy miodu” Krystiana Matyska oraz „Brzezina” Andrzeja Wajdy.
Przeglądowi towarzyszą warsztaty filmowania przyrody, wystawa makrofotografii przyrodniczej i wystawy malarskie. Udział w spotkaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny – obowiązują wejściówki, które dostępne są w sekretariacie Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wychodząc, można je wymienić na sadzonki drzew m.in. buków, sosen i dębów.
Piątek (23 września):
Godz. 16.30 – Spotkanie z Magdaleną Popławską
Godz. 17.15 – Projekcja filmu „Łowcy miodu” reż. Krystian Matysek (2016)
Godz. 18.30 – Spotkanie z Emilią Krakowską
Godz. 19.15 – Projekcja filmu „Brzezina” reż. Andrzej Wajda (1970)