Kolejne przedsiębiorstwa dołączyły do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskch, utworzonego przez kielecką firmę Industria. Celem konsorcjum jest produkcja zeroemisyjnej energii, opartej o tzw. zielony wodór. Do przedsięwzięcia dołączyły trzy firmy: Energia Euro Park, Euro-Eko i Enervigo, z Mielca na Podkarpaciu, reprezentujące sektor energetyczny.
Jak mówi Szczepan Ruman, prezes grupy Industria, przedsiębiorstwa branży energetycznej z dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego wpisują się idealnie w filozofię przedsięwzięcia, którym jest klaster wodorowy.
– Cieszę się, że do naszego klastra dołączają dynamicznie rozwijające się mieleckie przedsiębiorstwa. Energia Euro Park, Euro-Eko i Enervigo to firmy zaangażowane w sektor energetyczny, które wspólnie z nami mogą budować łańcuch wartości gospodarki wodorowej. To przekłada się na rozwój elektromobilności i zeroemisyjnych źródeł energii – dodaje.
Szczepan Ruman podkreśla, że obecny kryzys na rynku energetycznym wymusza zapewnienie stabilnego dostępu do niskoemisyjnej energii, gwarantującej stabilne ceny.
– Gwarantuje to zielony wodór. Jego produkcja jest naszym celem na najbliższe lata. Zielony wodór to jest paliwo przyszłości, będzie napędzało ciężki transport, ciężarówki, maszyny górnicze. Pozwoli wyeliminować dwutlenek węgla z tych procesów. To paliwo będzie napędzało również transport publiczny w miastach. Autobusy wodorowe nie będą zanieczyszczały, a oczyszczały powietrze w miastach. Patrzymy na tę przyszłość bardzo optymistycznie – wyjaśnia.
Firmy, które dołączyły do Centralnego Klastra Wodorowego należą do mieleckiej strefy ekonomicznej. Energia Euro Park zajmuje się obrotem energią elektryczną, natomiast firma Euro-Eko zajmuje się produkcją paliwa alternatywnego z odpadów. Z kolei Enervigo, to przedsiębiorstwo specjalizujące się w wytwarzaniu energii elektrycznej.
Pomysłodawcą powstania Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, właściciel m.in. Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Członkowie klastra zobowiązują się wspólnie do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji czterech terawatogodzin energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to przynieść redukcję emisji dwutlenku węgla o 400 tys. ton rocznie.
Pierwszy wodór zostanie wyprodukowany w 2023 roku. Wówczas w kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany w kopalni.
Świętokrzyski Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich powołany został 25 listopada 2021 roku. Natomiast 5 lipca 2022 roku został przekształcony w Centralny Klaster Wodorowy. Obecnie w jego działalność zaangażowanych jest ponad 60 podmiotów, w tym prawie 20 gmin i przedstawicieli władz lokalnych, uczelnie wyższe i prawie 30 przedsiębiorstw.