Ponad 12 tysięcy osób skorzystało z bezpłatnego programu profilaktycznego „Twój świadomy wybór”, który od 2017 roku realizowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W jego ramach pacjenci przechodzili badania, wykrywające nowotwory w obrębie głowy i szyi.
Dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że u 61 z przebadanych osób wykryto nowotwór.
– Zdiagnozowaliśmy ponad 60 nowotworów, a 60 proc. tych pacjentów było w pierwszym stopniu zaawansowania. To oznacza, że zostali wyleczeni i nie mają żadnych śladów po terapii. Niestety, część pacjentów trafia do nas już w trzecim, czy czwartym stopniu zaawansowania nowotworu. W takich przypadkach wyleczalność jest niska, leczenie trwa bardzo długo i jest okaleczające, a dodatkowo większości pacjentów nie pozwala na powrót do pełnej sprawności, chociażby do życia zawodowego – mówi dr Sławomir Okła.
Najczęściej specjaliści diagnozowali u pacjentów nowotwory jamy ustnej i krtani. Dr Jakub Spałek, koordynator programu „Twój świadomy wybór” przypomina, że objawy, które powinny nas zaniepokoić, to chrypka, krwawienie z nosa, ból przy przełykaniu, albo trudności z połykaniem.
– Wspólnym mianownikiem tych objawów jest ich czas trwania. Jeżeli objaw trwa dłużej niż trzy tygodnie, to jest to sygnał dla pacjenta, że jak najszybciej powinien zgłosić się do lekarza. Nowotwory atakują podstępnie i w pierwszych etapach mogą być mylone z objawami powszechnego przeziębienia. Dlatego jeżeli objawy trwają dłużej niż trzy tygodnie, pacjenci koniecznie powinni skierować swoje kroki do lekarza specjalisty – dodał dr Jakub Spałek.
Badanie jest niebolesne, trwa około dwóch minut i polega na obejrzeniu górnych dróg oddechowych przy pomocy wziernika z kamerką.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia podkreśla, że profilaktyka jest najlepszą formą walki z potencjalną chorobą.
– Nawet jeżeli lekarz zdiagnozuje u nas nowotwór, to gdy jest to pierwszy etap choroby, leczenie trwa od 5 do 15 minut. Tyle trwa zabieg. Natomiast jeżeli pacjent zgłosi się do lekarza w stadium zaawansowanym choroby, wówczas operacja trwa kilka godzin i bardzo często później wymagana jest radioterapia. Pacjent po takiej operacji zostaje też okaleczony – dodał Marek Bogusławski.
Badania wykrywające nowotwory w obrębie głowy i szyi były wykonywane także w innych polskich ośrodkach onkologicznych. W sumie przebadano około 40 tys. pacjentów.