15 opowiadań, wyróżnionych w I Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znalazło się w zbiorze zatytułowanym „Wieża”. Konkurs towarzyszył ubiegłorocznej, pierwszej edycji cyklu „Pociąg do literatury. Herling-Grudziński Festiwal”. Osoby, które chwyciły za pióro, musiały się zmierzyć z tematem „Wieża”.
Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, organizator konkursu, przypomina, że „Wieża” to też tytuł jednego z opowiadań patrona festiwalu.
– Gustaw Herling Grudziński postawił kiedyś problem, jak żyć z piętnem, którego przyczyną jest zło, zarówno to, które czynimy, jak i to, któremu ulegamy. Autorzy opowiadań próbowali na te pytania odpowiedzieć, a jednocześnie udowodnili, że twórczość patrona naszego festiwalu jest w dalszym ciągu aktualna – podkreślił.
Na pierwszą edycję konkursu napłynęło 365 prac, w różnej formie i treści. Jury w składzie: prof. Małgorzata Krzysztofik, Stanisław Nyczaj i prof. Stanisław Żak wyłoniło jedną zwycięską. Jej autorką była Agata Marzec, która napisała opowiadanie, zatytułowane „Trędowata”. Jury wskazało też prace wyróżnione. Łącznie 15 historii zostało opublikowanych.
Premiera wydawnictwa miała miejsce we wrześniu, podczas II Herling-Grudziński Festiwal. Tej edycji także towarzyszył Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie. Tym razem, tematem przewodnim był „Most”. Napłynęło ponad 400 zgłoszeń. Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w postaci 5 tys. zł otrzymał Wiktor Orłowski, za opowiadanie „Most do radości”. Podsumowaniem tej edycji także ma być zbiór zawierający zwycięską i wyróżnione prace.