Absolwenci z całej Polski, a nawet z innych krajów i kontynentów przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego na 100-lecie Zespołu Szkół nr 3 im. Hutników Ostrowieckich.
Dawne Technikum Hutniczo-Mechaniczne powstało w 1922 roku. To symboliczna data, ponieważ wtedy rozpoczęły się pierwsze kursy szkolące kadrę dla miejscowej huty. Dyrektor szkoły Tomasz Łodej mówi, że cały wiek to kawał historii placówki.
– Te 100 lat wyryło nam się w pamięci. To, co się dzieje teraz w szkole, musiało zostać dostosowane do tego, co dzieje się obecnie na rynku pracy. Niestety, zawody hutnicze, których kiedyś się uczyliśmy, zostały wyparte, niewiele ich już zostało – mówi Tomasz Łodej.
Jak dodaje, w każdej ostrowieckiej rodzinie jest ktoś kto kończył tę szkołę. A cieszy się ona niesłabnącą popularnością. W dzisiejszych czasach nauka skupia się na informatyce, programowaniu czy logistyce i odnawialnych źródłach energii. Najbliższa hutnictwu jest mechatronika, ale też elektryka.
Jak mówią absolwenci klasy elektroenergetycznej, którzy kończyli naukę w tej szkole w 1977 roku, miło wracać do szkoły, która dała im solidne wykształcenie. Nie wszyscy pracują w zawodzie, którego się tu uczyli. Pracują nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale też jako prawnicy, a nawet wojskowi.
– Ta szkoła przygotowała nas dobrze do życia, nauczyła logicznego myślenia. Bardzo dobra placówka z dużymi wymaganiami. Uczyła odpowiedzialności, charakteru, życia – mówią absolwenci, którzy po szkole rozjechali się po całym kraju i świecie, m.in. do Kanady czy USA. Techniczne wykształcenie przydało się także tym, którzy poszli na prawo. Z kolei absolwenci – emigranci dzisiaj zobaczyli na żywo swoich kolegów po 45 latach.
Szkołę w dniu wyjątkowego święta odwiedziła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która podkreśliła, że dawny THM to lata pięknej tradycji. Szkoła wychowała przez cały wiek wybitnych absolwentów. Jak mówi, przyjechała do Ostrowca, aby podziękować wszystkim tym, którzy przez lata tworzyli tę szkołę i jej ogromny potencjał.
– Także służą i pracują dla Polski. Wśród absolwentów są wojskowi, generałowie, ale także sportowcy, czy wreszcie trenerzy, odkrywcy wybitnych talentów sportowych – mówiła Anna Krupka.
Podczas jubileuszu mowa była o konieczności wybudowania hali sportowej, której szkoła praktycznie nie posiada. Wiceminister podkreśla, że to organ prowadzący musi złożyć poprawny i kompletny wniosek do ministerstwa o dotację. Wówczas, jako sekretarz stanu, postara się pomóc w tej ważnej sprawie.
Z kolei poseł Andrzej Kryj mówił, że THM od wielu lat ma dobrą renomę i cieszy się uznaniem młodych mieszkańców Ostrowca i sąsiednich powiatów. Szkoła ma wielu utytułowanych uczniów.
– Także zajmuje wysokie miejsca w rankingach wśród szkół technicznych. W ciągu ostatnich siedmiu lat była pierwsza. To efekt prac kadry profesorskiej, ale przychodzi tutaj też uzdolniona technicznie młodzież – mówi poseł i podkreśla, że szkoła daje wiele możliwości. Obecnie realizowane są wyjazdy za granicę i wymiany. Ponadto, młodzież garnie się do konkursów i olimpiad.
Senator Jarosław Rusiecki dodał, że ostrowiecka szkoła ma ugruntowaną pozycję, kształci też wybitnych naukowców, którzy zasilają wiele uczelni, m.in. krakowskie AGH czy Politechnikę Świętokrzyską.
– Myślę, że ten jubileusz stulecia to też wielkie wyzwanie ku przyszłości i tego w jakim kierunku szkoła ma się rozwijać. Kiedyś profile się zmieniały i teraz też, pod kątem informatyki, automatyki i robotyki. Szkoła zdaje ten egzamin – uważa senator.
Podczas dzisiejszych uroczystości szkoła otrzymała nowy sztandar, który ufundowało Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli organ prowadzący dla placówki.
Wieczorem absolwentów czeka wielki bal.