Mobilne planetarium, replika kombinezonu Neila Armstronga i możliwość pokierowania łazikiem marsjańskim – między innymi takie atrakcje czekają na uczestników wydarzenia pod hasłem „Księżycowe opowieści”. Zaprasza na nie w niedzielę (25 września) Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu.
Jak wyjaśnia Aneta Sławek z centrum, impreza ma charakter edukacyjny, a jej celem jest przybliżenie nie tylko dzieciom, ale także dorosłym historii podboju Księżyca. Już przy wejściu do obiektu stanie mobilne planetarium, w którym za darmo będzie można podziwiać specjalny program poświęcony historii badań i eksploracji srebrnego globu.
– W samym obiekcie będzie można zobaczyć, a nawet pokierować łazikami marsjańskimi oraz przede wszystkim obejrzeć replikę kombinezonu Neila Armstronga, czyli pierwszego człowieka, który spacerował po księżycu. Replika została wykonana na podstawie skanów 3D oryginału, pochodzącego ze zbiorów Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie. Jest jedyną z 15 kopii wystawianą poza granicami Stanów Zjednoczonych – podkreśla.
Przy okazji „Kosmicznych opowieści”, w niedzielę (25 sierpnia) centrum obniża o ponad połowę cenę za wstęp do swoich stałych sal ekspozycyjnych. Będzie on kosztował tylko 10 zł. Do zobaczenia są m.in. wystawy: „Człowiek – niezwykła maszyna” o budowie i funkcjach życiowych człowieka, „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, „Maszyny Leonarda” i wiele innych ciekawych i inspirujących eksponatów.
„Kosmiczne opowieści” będą się odbywały w godz. 10.00 – 16.00.
Impreza nawiązuje do kolejnej misji kosmicznej USA. Wszystko wskazuje na to, że w październiku, po dwóch nieudanych próbach, na orbitę Księżyca wystrzelony zostanie statek kosmiczny. Co prawda, nie będzie na nim jeszcze ludzi, a jedynie manekiny, ale ten lot ma być próbą generalną przed kolejnym – tym razem załogowym.
Pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu był amerykański astronauta Neil Armstrong. Stało się to 21 lipca 1969 roku. Potem tylko sześć razy ludzie lądowali na srebrnym globie. W sumie spacerowało po nim zaledwie 12 astronautów. W 1972 roku loty załogowe przerwano. Amerykańska agencja kosmiczna chce wznowić załogową eksplorację Księżyca, a nawet założyć tam bazę. NASA ma już oficjalną listę 18 astronautów wybranych od udziału w projekcie Artemis.