Wiewiórki to jedne z najbardziej lubianych zwierząt w naszych ogrodach i parkach. Warto pomóc im w przezimowaniu. Pomysł na to ma starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki.
Jednostka prowadziła warsztaty dla dzieci, podczas których robione były domki dla wiewiórek. Uczestnicy zajęć przygotowali kilkanaście budek. Paweł Kołodziejski, dyrektor muzeum mówi, że wszystkie zostaną rozlokowane na terenie Starachowic.
– Kilka zostanie powieszonych w parku miejskim, a kilka umieścimy na terenie naszego muzeum. Mamy tu do dyspozycji 8 hektarów placu, na którym jest naturalne zadrzewienie. W ten sposób realizujemy nie tylko elementy edukacji ekologicznej, ale także wpisujemy się w nurt ekomuzeów, których celem jest m.in. szeroko rozumiana dbałość o przyrodę – tłumaczy Paweł Kołodziejski.
Domek dla wiewiórek najlepiej zbudować z desek o grubości ok. 2 cm, bowiem dobrze tłumią hałas, na który wiewiórki są bardzo wrażliwe, zwłaszcza w okresie lęgów. Zalecane wymiary domku to: dno 19×19 cm, wys. przedniej ścianki 40 cm, tylnej 43 cm, średnica otworu wejściowego 8-8,5 cm.
Skrzynkę wieszamy otworem w stronę pnia drzewa na wysokości 4-5 m. Budki powinny wisieć co najmniej 10 metrów jedna od drugiej.
Wiewiórki, to nie jedyne zwierzęta, dla których w muzeum przygotowano schronienia. Podobne projekty prowadzone są w placówce od 13 lat, w tym czasie dzieci na zajęciach budowały domki dla jeży, owadów czy popielic.