Miłośnicy biegania i historii spotkali się w niedzielę (25 września) w Kazimierzy Wielkiej, gdzie odbył się X Bieg Szlakiem Megalitów. W programie tradycyjnie znalazły się wyścigi dla przedszkolaków, uczniów, a także biegi średniodystansowe na 5 i 10 kilometrów. W sumie 16 kategorii wiekowych.
Honorowym gościem dzisiejszych zawodów był 70-letni Andrzej Szczepanik, triathlonista z Kazimierzy Wielkiej. Tylko w tym roku został 6-krotnym mistrzem Polski – 4 razy w triathlonie na różnych dystansach i dwukrotnie w duathlonie, ponadto zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Europy oraz był szósty na mistrzostwach świata.
– Lubię, kiedy udziela się adrenalina. To wciąga, szczególnie gdy się wygrywa – zapewnia Andrzej Szczepanik.
Patronat nad zawodami objął Instytut Archeologii i Etnologii PAN z Krakowa.
– Nazwa biegu nawiązuje do grobowców sprzed ponad 5 tys. lat. Znaleziska te znajdują się na pograniczu Kazimierzy Wielkiej i Słonowic – przypomina doktor Krzysztof Tunia. – Oprócz krzewienia tężyzny fizycznej, jednym z głównych celów biegu jest promocja naszego znaleziska archeologicznego. To unikatowe grobowce w skali europejskiej, potężnie konstrukcje, starsze od piramid egipskich – dodaje naukowiec.
Megality znalezione w okolicy Kazimierzy Wielkiej to 11 rzadkich, prasłowiańskich drewnianych grobowców z okresu neolitu. Obiekty te są zbudowane z potężnych bali drewnianych. Mają ponad 100 m długości i 5 m wysokości. Chowani tu byli m.in. wodzowie plemion.
Podczas niedzielnego biegu można było oglądać inne, choć znacznie młodsze historyczne eksponaty. Na przykład pojazd opancerzony SKOT, który w latach 70. ubiegłego wieku służył do transportu żołnierzy. Jest też star 266 czy motocykl wojskowy z 1968 roku.