W miejscowości Czarkowy w gminie Nowy Korczyn, na cmentarzu wojennym, odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 108. rocznicę chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Obchody rozpoczęła polowa msza święta przy odrestaurowanym Pomniku Zwycięstwa Legionów. To monumentalna budowla, ku czci poległych za Ojczyznę legionistów w bitwie pod Czarkowami, 23 września 1914 roku. Oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyły w tym miejscu krwawy bój z Rosjanami.
Monument został odsłonięty w 1928 roku, przetrwał nienaruszony aż do stycznia 1945 roku. W 1989 roku zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Jego kopię odsłonięto w 1992 roku – przypomniał Tadeusz Łuszczyński, pedagog z Kazimierzy Wielkiej i jeden z liderów komitetu.
– To znaczące miejsce w edukacji patriotycznej. Obraz był smutny. Zniszczony, stary postument, bo tylko ta część zachowała się po wysadzeniu pomnika przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku oraz stary żelazny krzyż, który został postawiony w 1964 roku przez ówczesnego proboszcza ze Starego Korczyna – dodał.
Renowację przeszedł nie tylko pomnik legionistów, ale i mogiły żołnierzy poległych w 1915 roku – podkreślił burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja.
– Cieszymy się, że monument po raz kolejny zyskał blask i odzyskał dawną świetność. Miejsce pamięci zasługuje na to. Jesteśmy winni to pokoleniom legionistów, jak i wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy walczyli o wolną Polskę – dodał.
– Czarkowy to ważny punkt na szlaku bojowym legionistów Piłsudskiego i miejsce pamięci narodowej. Tutaj żołnierze przeszli chrzest bojowy w drodze do wolnej Polski, znacząc szlak chwały polskiego oręża – podkreślił poseł Krzysztof Lipiec.
– Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Myślę, że pamięć o nich na trwałe zapisze się tutaj na ziemi nowokorczyńskiej. Wdzięczny jestem również wojewodzie świętokrzyskiemu, który przeznaczył w ostatnim czasie środki na odnowienie cmentarza wojennego. My Polacy powinniśmy dbać o miejsca pamięci narodowej – dodał poseł.
Przy pomniku wartę zaciągnęli członkowie Buskiego Stowarzyszenia Pro Memoria, 27. Pułku Piechoty, a także poczty sztandarowe lokalnych straży pożarnych i szkół podstawowych, złożono wieńce oraz zapalono pamiątkowe znicze.