Od początku września w placówkach medycznych i aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. W Polsce jest już blisko 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach.
– Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie, a szczegółowe informacje, w tym zasady kwalifikacji, są opublikowane na stronie internetowej NFZ – przekazał dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek.
Ile kosztuje szczepienie przeciwko grypie?
Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dostaną kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić między innymi pacjenci w wieku 18-65 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65+. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.
Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.
– Szczepić przeciw grypie mogą lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta i diagnosta laboratoryjny, pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19 – dodał Florek.
Jak poinformował NFZ za każde podanie szczepionki przeciwko grypie fundusz zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia i podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.
Szczepienie przeciw grypie w Świętokrzyskiem
Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, jednak dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,8255.html.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE W ŚWIĘTOKRZYSKIEM. SPRAWDŹ, GDZIE SIĘ ZASZCZEPISZ
Kiedy zaszczepić się przeciw grypie?
Eksperci podkreślają, że szczepienia przeciw grypie można realizować w czasie trwania całego sezonu grypowego. Jednak wybierając miesiąc, w którym zaszczepimy się przeciw grypie, należy brać pod uwagę czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2-3 tygodnie.
Optymalny czas, który wybieramy na szczepienie przeciw grypie powinien wyprzedzać szczyt zachorowań, dotyczy to szczególnie osób z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę.
W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, aczkolwiek w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić. Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia.
Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny. Na szczepienie nie jest również za późno do kiedy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.
Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiego Zespołu ds. Szczepień Ochronnych ACIP (Advisory Committee on Immunization Practices) szczepienia należy kontynuować dopóki wirusy grypy krążą w populacji i dostępna jest szczepionka z danego sezonu. Szczepienie jest korzystne nawet jeżeli realizujemy je, kiedy rozpoczęła się aktywność wirusa grypy. Osoby nie zaszczepione mogą zaszczepić się do kiedy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.
Szczepienie przeciw grypie i szczepieniem przeciw COVID-19
Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics), Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) oraz lokalnymi wytycznymi kilku krajów w Europie dotyczącymi podawania szczepionek przeciw grypie ze szczepionkami przeciw COVID-19, nie ma konieczności zachowania określonego odstępu czasu pomiędzy tymi szczepieniami. Dotyczy to zarówno szczepień dzieci, jak i szczepień dorosłych.
W przypadku szczepień przeciw grypie i szczepień przeciw COVID-19 eksperci wręcz zalecają ich podawanie w czasie tej samej wizyty szczepiennej.