545 absolwentów opuściło mury Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej w ciągu 10 lat jego istnienia. Dziś (wtorek, 27 września) wydział świętuje swój jubileusz.
Z tej okazji przygotowano konferencję naukową dotyczącą między innymi nowoczesnych technologii i inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu miastem. Uczelnię odwiedzili również uczniowie szkół średnich z Kielc i regionu. Młodzi ludzie mogli zobaczyć nowoczesne laboratoria, w których uczą się i prowadzą badania studenci inżynierii środowiska, geodezji i kartografii oraz odnawialnych źródeł energii.
Profesor Tomasz Kozłowski, dziekan jednostki mówi, że największym sukcesem w historii jego wydziału jest fakt, że powstał. Jak tłumaczy profesor Kozłowski – było to ogromne wyzwanie organizacyjne. Zaczęło się od kierunku inżynieria środowiska.
– Brakowało specjalistów, musieliśmy ściągać naukowców z innych miast. Poświęcali się, żeby tu przyjechać i urządzić kierunek. Kiedy inżynieria środowiska zaczęła działać, powstała idea, aby wybudować nowy budynek dla wydziału. I ten budynek powstał, zaprojektował go nasz profesor Piotrowski – opowiada profesor Tomasz Kozłowski.
Kolejnym uruchomionym kierunkiem była geodezja, a w 2016 roku zaczął działać kierunek odnawialne źródła energii.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że badania prowadzone na wydziale oraz absolwenci, którzy w przyszłości zasilą między innymi firmy zajmujące się ochroną środowiska, to ogromna wartość nie tylko dla uczelni.
– Kształcenie kadr jest bardzo przyszłościowe i bardzo potrzebne dla rozwoju naszego regionu i całej Polski. Kierunki, na których kształceni są nasi studenci są istotne – mogą tak górnolotnie powiedzieć – dla naszej planety – twierdzi rektor.
Profesor Zbigniew Koruba tłumaczy, że badania naukowe, które przyczynią się do ograniczenia szkodliwego wpływu człowieka i jego gospodarki na przyrodę mogą znacząco poprawić jakość życia przyszłych pokoleń.
Obecnie Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki kształci około 300 studentów. Pracuje tu 70 osób.