Kasza pod leśną pierzynką, rosół z zagrody, pieczeń z boku dzika, żelazne kluski czy garus spod zamczyska – między innymi takie potrawy powalczą o „Złotą Patelnię Starosty”, podczas II Festiwalu Smaków Babiego Lata. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 2 października przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach.
– Już sama nazwa jednego z konkursów – „jak to drzewiej jadano” pokazuje, że będziemy chcieli przypomnieć stare przepisy naszych babć, dziadków – mówi Mirosław Gębski, starosta powiatu kieleckiego, pomysłodawca i organizator imprezy. Zapowiada wielką kulinarną rywalizację.
– Będą dwie konkurencje. Pierwsza to konkurs o „Złotą Patelnię Starosty”, pod hasłem „jak to drzewiej bywano, czyli smaki dawnych lat” i drugi – „Lato zamknięte w słoiku”, w kategorii warzywa i kategorii owoce – wyjaśnia.
W tym roku do konkursu zostały zgłoszone 24 potrawy. Starosta Mirosław Gębski cieszy się, że impreza przyjęła się w naszym regionie.
– Na Babie Lato każdy wyczekuje. Wrzesień był bardzo deszczowy, mglisty. Czekamy na słoneczne, piękne dni i na festiwal smaków. Serdecznie zapraszamy – podkreśla.
Do udziału w imprezie zaprasza także jej współorganizator, wójt Tomasz Lato, gospodarz gminy Masłów, gdzie znajdują się Ciekoty.
– Niezmiernie się cieszę, że pan starosta wybrał do tej jesiennej imprezy gminę Masłów. Ciekoty, teren wokół dworu Stefana Żeromskiego, pod starymi, wieloletnimi lipami, to szczególne miejsce, które będzie sprzyjało tego typu imprezie. Każdy, kto wybierze się do Ciekot w tym dniu, będzie mógł spróbować szczególnych potraw, które gospodynie ludowe od lat przygotowywały na długie zimowe dni i wczesną wiosnę – mówi.
Przed rokiem, podczas pierwszej edycji festiwalu, podniebienia jurorów zdobyła zupa z pieczonych buraków, przygotowana przez Zespół Śpiewaczy Chełmowianie z Rudek koło Nowej Słupi. Tajniki potrawy, która zdobyła „Złotą Patelnię Starosty” zdradziła Irena Zając z Chełmowian.
– Jest wykonana z czerwonych, zapiekanych buraczków, na wywarze warzywnym z marchewką, pietruszką, selerem, porem i ziemniakami. To są warzywa, które uprawiamy w naszych ogrodach. Do tego przybrana jest ziarenkami dyni i serkiem feta. Jest smaczna. Musi być smaczna, skoro zdobyła pierwsza nagrodę – dodała.
Na scenie przed dworkiem Stefana Żeromskiego w czasie całego festiwalu rozbrzmiewać będzie muzyka regionu świętokrzyskiego. Zaprezentują się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, Kapela Typowy Janus czy Dąbrowianki.
Festiwal rozpocznie się o godz. 14.00. Wstęp wolny. Honorowy patronat nad imprezą objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.