„Sceny litewskie” Zbigniewa Kruczka, skomponowane na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, zainaugurują sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 30 września, o godz. 19.00.
Jak mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, ten koncert wpisuje się w ogłoszony przez Sejm RP „Rok Romantyzmu Polskiego”. Światowa premiera utworu miała miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 12 listopada 2021 roku.
– Zbigniew Kruczek to artysta u nas mało znany. Jest organistą i kompozytorem, absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Po studiach wyjechał na stypendium zagraniczne. To było ponad 50 lat temu. Kontynuował naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, tam osiadł. Związany jest z Gdańskiem i od czasu do czasu właśnie tam wykonywane są jego utwory w Polsce. Miałem przyjemność prawykonywać właśnie to dzieło, i na tyle mi się spodobało, że postanowiłem pokazać je w Kielcach – wyjaśnia.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali zilustruje muzycznie dziewięć części, które bezpośrednio nawiązują do „Pana Tadeusza”. Będą to m.in. „Inwokacja”, „Zamek”, „Grzybobranie”, „Spowiedź Soplicy” czy też Wielki Polonez z koncertem Jankiela.
Główną rolę odegra recytator, w którego rolę wcieli się Jan Nowicki.
Jacek Rogala dodaje, że Zbigniew Kruczek wplótł wiele cytatów w warstwę muzyczną.
– Niektóre mało znane, jak na przykład pieśń anonimową „Witaj Panno”, która powstała na osłonięcie obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na początku XIX wieku. Są też znane: „Kiedy ranne wstają zorze” Franciszka Karpińskiego, hymn narodowy carskiej Rosji, „Marsyliankę” czy oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego” – wymienia.
„Sceny litewskie” otworzą nowy sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jacek Rogala mówi, że był on planowany tak, jak przed pandemią. Dlatego jest bardzo różnorodny, skierowany do ludzi o różnych gustach muzycznych.
– Zapraszamy gwiazdy. Zaczynamy od Jana Nowickiego, Jerzego Maksymiuka, Pawła Kowalskiego, a potem będą Łukasz Długosz, Marcin Zdunik, Krzesimir Dębski i wielu innych znakomitych artystów. Proponujemy koncerty romantyczne, klasyczne, ale też lżejsze, takie jak andrzejkowy z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego czy sylwestrowy. Będzie seria koncertów familijnych, edukacyjnych. Co nietypowe będzie wieczór muzyczno-baletowy, ale będzie też film – zapowiada.
Powróci koncert akademicki, skierowany do studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej (21 października).
Zgodnie z tradycją, w listopadzie (18-25 listopada), odbędzie się festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. Będzie to już 30. edycja tego wydarzenia.
Na kieleckich melomanów czeka także niespodzianka w postaci prawykonania kompozycji zamówionej przez Filharmonię Świętokrzyską. Utwór na klarnet i orkiestrę pisze znakomity, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista – Krzysztof Herdzin.
W tym sezonie Filharmonia Świętokrzyska zdecydowała się podnieść ceny biletów o 5 zł, ale jak podkreślił dyrektor Jacek Rogala, wejściówki w Kielcach wciąż są najtańszymi w polskich filharmoniach.