Piesi oraz rowerzyści będą mogli bezpiecznie dotrzeć do drogi prowadzącej bezpośrednio do Jaskini Raj. Wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 762 Kielce – Chęciny – Małogoszcz ma powstać kładka, która połączy przystanek autobusowy z ulicą Dobrzączka, która prowadzi do jaskini.
Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich wykonał pierwszy krok w celu realizacji tej inwestycji podpisując umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej.
O budowę przejścia zabiegały władze Chęcin. Kładka ma powstać wzdłuż drogi wojewódzkiej tuż przed skrzyżowaniem z ul. Dobrzączka. Burmistrz Chęcin, Robert Jaworski, przyznaje, że choć inwestycja nie jest rozległa, to jej koszty będą wysokie. Kładka ma poprawić bezpieczeństwo osób, które chcą dostać się do drogi prowadzącej do Jaskini Raj.
– Wiele osób unika jazdy rowerem w tym miejscu, ponieważ musiałyby wjechać na ruchliwą drogą prowadzącą do Chęcin. Sam niejednokrotnie widziałem także grupy turystów wysiadających na pobliskim przystanku. Piesi niejednokrotnie próbują dostać się do ul. Dobrzączka poboczem ruchliwej jezdni. Przedsięwzięcie nie było przez długi czas realizowane, jednak naszedł czas by rozwiązać ten problem raz na zawsze – podkreśla.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Chęcin inwestycja ma być sfinansowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, ponieważ kładka będzie integralną częścią drogi. Dokumentacja projektowa ma kosztować 118 tys. zł.
– Wielokrotnie zwracaliśmy się w tej sprawie do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby zlikwidować ten problem poprzez powstanie takiej kładki. W końcu się to udało. Obecnie biuro projektowe wyłonione w przetargu pracuje nad niezbędną dokumentacją. Liczymy że dzięki kładce uda się utworzyć nowe połączenie komunikacyjne nie tylko dla pieszych, ale również rowerzystów, co w przyszłości może doprowadzić do powstanie ścieżki rowerowej z Chęcin, przez Nowiny do Kielc – wskazuje.
Łukasz Kowalczyk, naczelnik wydziału dróg i mostów w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich potwierdza, że z inicjatywą w sprawie budowy kładki wystąpiła gmina Chęciny. Dodaje przy tym, że prace budowlane mogłyby rozpocząć się najwcześniej w 2024 roku.
– Po otrzymaniu dokumentacji, wraz z pozwoleniem na budowę, zostaną podjęte dalsze kroki związane z budową samej kładki. To jednak jest jeszcze dość odległy terminy by rozmawiać o konkretach – dodaje.
Szacowany koszt budowy kładki ma wynieść około 700 tys. zł.