Warto założyć rodzinę przed trzydziestką, da się też połączyć karierę zawodową i wychowanie dziecka, przekonywała dziś (30 września) w Kielcach Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej.
Resort dofinansował projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, którego celem jest promowanie zakładania rodzin wśród młodych ludzi, w naszym województwie. Barbara Socha tłumaczyła, że projekt został wysoko oceniony w ministerialnym konkursie.
– Konkurs „Po pierwsze rodzina” to jest konkurs, który w tym roku ogłosiliśmy po raz trzeci. Wyłoniliśmy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, które chcą promować pomysł na życie, którym jest rodzina – wyjaśnia minister.
Barbara Socha tłumaczy, że w mediach zarówno polskich, jak i zagranicznych promowane są stereotypy. – Samorealizacja ma wykluczać wczesne posiadanie dzieci, a jeżeli kobieta chce zrobić karierę zawodową, to rodzina jej to utrudni. To nieprawdziwy obraz, przez który kobiety decydują się na posiadanie dzieci dopiero po czterdziestce. Wtedy może być już za późno, żeby zajść w ciążę – podkreślała wiceminister.
Wczesne zakładanie rodziny wśród młodych ludzi ze świętokrzyskiego będzie promowało Stowarzyszenie Sztuka Łączenia. Aleksandra Niemczyk, wiceprezes organizacji mówi, że zgłoszony przez Sztukę Łączenia projekt „Rodzina – jak to jest?” otrzymał 250 tys. zł dofinansowania w ministerialnym konkursie. Jednym z elementów projektu będą porady dla młodych rodziców, które w formie podcastu przygotuje profesor Bogdan de Barbaro, kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aleksandra Niemczyk tłumaczy, że wychowanie dzieci to przede wszystkim chwile radosne, ale są też momenty bardzo trudne. Młodzi rodzice potrzebują wsparcia i wiedzy jak sobie z nimi radzić.
– Pamiętam siebie, jak urodziłam pierwszą córkę i miałam baby bluesa. Nikt mi nie powiedział, że mogę mieć depresję, że po trzech miesiącach od porodu mogę chcieć się rozwieść z moim mężem. I nikt mi nie powiedział też, że to minie, jak mi się hormony uspokoją – tłumaczy Aleksandra Niemczyk.
W ramach projektu zrealizowane będą sesje fotograficzne dla rodzin. Stowarzyszenie właśnie ogłosiło nabór chętnych. Poza tym przygotowany zostanie również spot informacyjny. Partnerami stowarzyszenia są kieleckie uczelnie. Profesor Agnieszka Gałuszka, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zapewnia, że studenci, którzy zdecydują się na założenie rodziny będą mogli liczyć na wsparcie.