W Tuczępach odnowiono pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy i partyzantów poległych za ojczyznę w latach 1939-1945. Znajduje się on na terenie cmentarza parafialnego.
Pomnik składa się z postumentu i rzeźby w formie piety czyli Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Chrystusa.
Pomnik udało się wyremontować dzięki dotacji pozyskanej od wojewody świętokrzyskiego. Jak informuje wójt Jacek Wilk, odnowienie monumentu było konieczne.
– Pomnik nie był remontowany od ponad 30 lat. Był zaniedbany, sczerniał. Płyta betonową, na której stoi rzeźba była pęknięta, groziło jej zawalenie. Teraz został odczyszczony, odnowiony, nabrał blasku – zaznacza.
Ponadto wymieniono kostkę brukową oraz obrzeża otaczające obelisk. Odmalowano krzyż, słupy metalowe i łańcuchy, odnowiono też płytę z imionami i nazwiskami poległych żołnierzy. Co roku 11 listopada, odbywają się tam gminne obchody święta niepodległości.
Autorem piety jest Wacław Stawecki, rzeźbiarz i malarz urodzony w Chałupkach w gminie Tuczępy, a jednocześnie autor Piety Michniowskiej, poświęconej ofiarom pacyfikacji Michniowa dokonanej 12-13 lipca 1943.
Pieta w Tuczępach została postawiona po 1990 roku. Została wykonana z piaskowca szydłowskiego. Prace trwały ok. 3 miesiące.
U stóp pomnika znajduje się tablica.
– Znajduje się na niej 10 nazwisk poległych na polu chwały. Najwięcej wiadomo o ppłk Aleksandrze Liszaju który walczył w oddziałach Batalionów Chłopskich. Do gminy Tuczępy przybył w maju 1943 roku z Sosnowca. Brał udział w wielu akcjach np. 13 października 1943 roku brał udział w wykonaniu wyroku śmierci na agencie niemieckim w Pacanowie. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w kwietniu lub w maju 1944 roku – informuje Zofia Kańska, nauczyciel historii.
Pozostałe 9 osób, raczej nie są związane z gminą Tuczępy. To prawdopodobnie członkowie oddziału BCH polegli podczas potyczek stoczonych w 1944 roku pod Strzelcami, Mokrem i Słupią – mówi.
Całkowity koszt prac to 24 tys. zł. Wsparcie przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wyniosło ok. 20 tys. zł.