Dla ostrowieckiej uczelni, to wyjątkowy dzień. W nowy rok akademicki weszła już nie jako Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, a Akademia Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Patron to wybitny XIX-wieczny filozof, którego szczątki spoczywają w Mominie.
Rektor akademii dr Paweł Gotowiecki przypomina, że uczelnia kształci już od 27 lat. Zmiana nazwy, to także podniesienie prestiżu, ale też jest wyzwaniem do jeszcze lepszego i efektywniejszego nauczania.
– Można powiedzieć, że satysfakcjonuje nas nabór na wszystkich kierunkach. Mamy chętnych na bezpieczeństwie narodowym, ekonomii, pedagogice, pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz na studiach podyplomowych. Nabór tegoroczny jest bardzo udany – podkreśla rektor.
Pielęgniarstwo nieustannie cieszy się największym zainteresowaniem. Dr Monika Borek, dziekan wydziału nauk o zdrowiu podkreśla, że otwierane są nowe filie uczelni w Limanowej i Miechowie, gdzie także jest wielu chętnych na studiowanie pielęgniarstwa na I, jak i na II stopniu.
– 75 studentów na studiach licencjackich, ale jeszcze prowadzimy nabór, około stu na studiach magisterskich, a w filii w Limanowej mamy 58 studentów, w Miechowie natomiast 48. W filiach musieliśmy zamknąć rekrutację z uwagi na zbyt małe sale, a my liczymy na jakość, a nie ilość – mówi Monika Borek i dodaje, że są prowadzone listy rezerwowe.
Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że przekształcenie uczelni w akademię, to podkreślenie roli, rangi i pozycji tej szkoły, która radzi sobie w trudnym momencie niżu demograficznego.
– Akademia Nauk Stosowanych musiała spełnić ostre i wyśrubowane kryteria. Brane były pod uwagę: liczba studentów, charakter ich studiów, liczba kierunków, możliwość kształcenia na studiach magisterskich. Wymagania nie do spełnienia dla większości uczelni w Polsce – mówi poseł.
Senator Jarosław Rusiecki z kolei uważa, że zmiana z wyższej szkoły na akademię to dowód na to, że uczelnia rozwija się w zakresie naukowym, jak również w kwestii personalnej obsady. Parlamentarzysta poskreśla, że konferencje organizowane na uczelni służą m.in. wojsku, a działalność akademii wykracza poza Ostrowiec i region.
– Cieszy to, że szkoła daje możliwości rozwojowe dla lokalnej społeczności, młodych ludzi mieszkających tutaj czy wywodzących się stąd. Myślę, że uczelnia wpisała się w nasz krajobraz – mówi senator.
Nowy rok akademicki rozpoczyna ponad 1200 studentów. Nowością są studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na drugim stopniu, jednak nikt nie zdecydował się na naukę na kierunku praca socjalna.