Około pół tysiąca osób odwiedziło dziś (niedziela, 2 października) naszą rozgłośnię. Dzień otwarty zorganizowaliśmy w okazji przypadającego 2 października 70-lecia istnienia naszej rozgłośni. Każdy chętny mógł od kuchni poznać pracę radiowca oraz zobaczyć studia nagrań, nowoczesny sprzęt i dowiedzieć się jak powstaje program radiowy.
Odwiedziła nas m.in. pani Ewa.
– Dowiedziałam się, że w tym roku świętujecie 70 lecie istnienia, dlatego chciałam zobaczyć jak radio wygląda od środka. Spotkać się z dziennikarzami, porozmawiać z nimi. Dziś jest znakomita okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o naszej lokalnej radiostacji. Urzekły mnie stare radioodbiorniki i nie mogę się doczekać dalszej części zwiedzania – dodała pani Ewa.
Od dawna zwiedzić naszą rozgłośnię chciała pani Barbara.
– Od zawsze, kiedy tylko przejeżdżałam koło Radia Kielce chciałam zobaczyć je od środka. Bardzo mnie to interesuje. Interesują mnie współczesne media, ale także jak to było kiedyś, jak powstawała radiofonia – dodała pani Barbara.
Dzięki przyjściu do Radia Kielce w podróż sentymentalną wybrał się Wojciech Madetko, który w latach 80. ubiegłego wieku w naszej rozgłośni był częstym gościem, w ramach Klubu Przyjaciół Nocnych Kielc.
– To był klub organizowany w dni powszednie od 20 do 6 rano. Spotykaliśmy się w Studiu Gram z redaktor Magdaleną Smożewską–Wójcikiewicz oraz redaktorem Andrzejem Dąbrowskim. Opowiadaliśmy o swoich problemach, pomysłach, osiągnięciach. Pani redaktor organizowała też dla nas spotkania z ciekawymi ludźmi. To były bardzo fajne czasy – dodał Wojciech Madetko.
Najmłodszym zwiedzającym naszą rozgłośnię była 3-letnia Ola, która w jednym z naszych studiów zasiadła za mikrofonem.
– Śpiewałam do mikrofonu piosenkę, na uszach miałam słuchawki, a siedziałam na takim dużym fotelu. Bardzo mi się podobało – przyznała dziewczynka.
Podczas dnia otwartego naszą rozgłośnię odwiedziła m.in Janina Łucak, prezes Kieleckiego Uniwersytetu III Wieku „Ponad Czasem”.
Uczestniczyła m.in. w budowie budynku rozgłośni przy ulicy Radiowej. Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa i tu odbywała staż. Dziś przyniosła nam fotografię z 22 lipca 1974 roku z uroczystości otwarcia nowej siedziby rozgłośni.
– Pamiętam, że rozgłośnię pomagała budować dosyć liczna grupa osadzonych w areszcie śledczym na Piaskach. Pamiętam również, jak były budowane fundamenty. Nie są one tradycyjne, czyli z betonu. Fundament wykonany jest z dosyć grubych ołowianych płyt ułożonych w szachownicę. Te płyty przeplatane są dosyć grubą wełną mineralną. Wówczas byłam zaskoczona taką techniką budowania fundamentów, ale chodziło o odpowiednie wyciszenie budynku – wyjaśnia Janina Łucak.
Janusz Knap, prezes zarządu Polskiego Radia Kielce przyznał, że nasza rozgłośnia jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, dlatego mamy się czym poszczycić.
– Sądząc po opiniach setek ludzi, którzy dziś nas odwiedzili, możemy być dumni z naszych słuchaczy, którzy tak licznie do nas przyszli. Dumni jesteśmy też z tego, co możemy zaprezentować, czyli bardzo nowoczesne studia nagraniowe, pomieszczenia, którymi można się poszczycić w każdym miejscu świata, nie tylko Polski. Radio Kielce to nowoczesne radio, które kultywuje tradycję i wszystko to, co najlepsze z ostatnich lat i dekad – dodał prezes Janusz Knap.
Radio Kielce odwiedziła m.in pani Krystyna z wnuczką Olą.
– Byłam tu wiele lat temu i przez ten czas bardzo dużo się zmieniło. Jest estetycznie, widno, widać, że sprzęt jest profesjonalny. Fajnie też, że jest możliwość porozmawiania z dziennikarzami, których na co dzień słyszy się na antenie. Wnuczce także bardzo się podobało, a najbardziej studia i mikrofony, przyznała pani Krystyna.
70 lat, to piękny jubileusz. Przez te siedem dekad polska radiofonia bardzo się zmieniła. To czas wielkiej rewolucji, przyznał poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim.
– Mieliśmy to szczęście przeżyć te najpiękniejsze chwile w czasach przełomów w technice, ale również przełomów w polityce, w życiu społecznym. Zawsze przy tych wydarzeniach było Radio Kielce. Przekazuje ono informacje nie tylko mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, ale także ościennych regionów. Ma bardzo duży zasięg. Dziś też dzięki internetowi Radio Kielce jest słyszalne praktycznie na całym świecie. Gratuluję tego jubileuszu, dodał Krzysztof Lipiec.
Naszą rozgłośnie odwiedzili dziś także mieszkańcy Ukrainy.
Katerina Melenko z Dniepra, studiuje na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach prawo.
– Chciałam bardzo przyjść do radia i poznać je od środka, bo być może w przyszłości będę ekspertem w różnych audycjach. Podobają mi się studia i fajnie, że radio nie ukrywa, a pokazuje wszystko czym się zajmuje. Mogliśmy się dowiedzieć, jak powstają newsy i jak powstają programy – dodała Katerina Melenko.
Radio Kielce zwiedziła dziś również Katerina ze swoją mamą Olgą, które do Kielc przyjechały w marcu uciekając z ukraińskiego Zaporoża przed wojną. Jak przyznała dziewczynka, w przyszłości chciałaby pracować w radiu, dlatego bardzo się ucieszyła, że dziś ma możliwość zobaczenia naszej rozgłośni.
– Bardzo mi się tutaj wszystko podoba, a najbardziej studia i te wszystkie mikrofony. Ciekawa jest też praca dziennikarzy. Nigdy nie byłam w innym radiu, więc dla mnie to bardzo interesujące przeżycie. Chciałabym w przyszłości być dziennikarzem – dodała Katerina.
Podczas dnia otwartego słuchacze mogli zwiedzić studia emisyjne i nagraniowe oraz obejrzeć wnętrze naszego wozu satelitarnego, który zaparkował przed rozgłośnią.