Kasza pod leśną pierzynką przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki zwyciężyła w konkursie o „Złotą Patelnię Starosty” podczas II Festiwalu Smaków Babiego Lata. Impreza odbyła się w niedzielę (2 października) w Ciekotach, przed dworkiem Stefana Żeromskiego.
W konkursie rywalizowały 24 potrawy przygotowane przez kola gospodyń wiejskich z powiatu kieleckiego. Danie o nietypowej nazwie „żelazne kluski” przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianie. Jak mówi Wanda Ziejak, to niezwykle prosta, ale smaczna i pożywna potrawa.
– Żelazne kluski przygotowuje się z tartych ziemniaków z dodatkiem łyżki mąki pszennej, ziemniaczanej i odrobiną soli. Tak przygotowane ciasto kładziemy łyżką do wrzącej wody. Ugotowane kluski możemy podawać okraszone słoninką lub boczkiem, ewentualnie z białym serem. Żelazne kluski z powodzeniem można odgrzewać następnego dnia, wówczas są równie smaczne. Tak gotowały nasze babcie, jadałyśmy takie kluski, jako dzieci – dodaje.
Z kolei konkursowe dania ze śliwkami w roli głównej przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Śwarne Kakonianki. Zaprezentowały powidła śliwkowe i knedle ze śliwkami.
Pomysłodawca i organizator imprezy, starosta kielecki Mirosław Gębski podkreśla, że promowanie tradycji kulinarnych regionu jest niezwykle istotne.
– W tym roku w konkursie o złotą patelnię motyw przewodni brzmi „jak drzewiej jadano”. Staramy się przypominać te smaki, które królowały w naszym regionie w przeszłości. Poprzez tego typu konkursy chcemy promować stare, może nieco już zapomniane przepisy. Kuchnia naszych babć była nie tylko ekologiczna, ale i zdrowa – ocenia.
W imprezie wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że tego typu wydarzenia doskonale wpisują się w kultywowanie kultury i tradycji ludowej. Parlamentarzysta dodał, że dzięki jego staraniom Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty otrzymał ministerialne wsparcie na zakup nowych strojów ludowych.
– Całemu Zespołowi jestem niezwykle wdzięczny za promowanie świętokrzyskiej kultury oraz naszego dziedzictwa. Myślę, że teraz ta ich misja będzie realizowana jeszcze skuteczniej – dodaje.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że zdrowa i smaczna żywność jest marką rozpoznawalną województwa świętokrzyskiego.
– Festiwal Smaków Babiego Lata daje możliwość spróbowania wyśmienitych potraw, wykonanych ze zdrowych składników. Być może tego typu wydarzenia przekonają niektórych do tego, aby zmienić swoją dietę i zacząć używać zdrowych, naturalnych produktów – dodał.
W ocenie senatora Krzysztofa Słonia, regionalna kuchnia naszych przodków jest nieocenioną skarbnicą pomysłów kulinarnych, które z powodzeniem mogą być dostosowywane do wymogów współczesności.
– Nasi przodkowie wiedzieli co jest dobre, doskonale reagowali także na to, co przynosiły poszczególne pory roku. Była to kuchnia przygotowywana w zgodzie z naturą i tym wszystkim, co rodziła świętokrzyska ziemia – ocenia.
Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Festiwal Smaków Babiego Lata poza walorami kulinarnymi i przypominaniem zapomnianych babcinych receptur, jest także okazją do integracji, promowania zdrowej żywności i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Z kolei wójt gminy Masłów Tomasz Lato podkreślił, że Żeromszczyzna i dworek Stefana Żeromskiego to idealne miejsce do promowania zdrowej i regionalnej żywności.