Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie chwyciła za broń. Wszystko to za sprawą projektu „My Młodzi Obywatele – Tobie Ojczyzno”.
Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „Passa” informuje, że akcja polega na organizowaniu szkoleń proobronnych dla uczniów świętokrzyskich szkół.
– Młodzi ludzie mogą nabyć umiejętności strzeleckie, poznać zasady działania na polu walki i nauczyć się przygotowania tzw. „plecaka przetrwania”. Uczniowie poznają zasady działania, składania i rozkładania broni oraz zasady bezpiecznego obchodzenia się z nią. Umiejętności strzeleckie będą nabywać na wirtualnej strzelnicy – mówi.
Uczniów odwiedził wojewoda Zbigniew Koniusz, który sprawuje patronat nad akcją. Jak mówi, tego typu wydarzenia to odpowiedź na zagrożenia w związku z inwazją Rosji na Ukrainie.
– Konflikt zbrojny na Ukrainie stwarza realne zagrożenie nie tylko dla Europy i świata, ale przede wszystkim dla naszych obywateli. W związku z tym zorganizowano cykl zajęć nie tylko w szkołach, ale również dla osób, które zajmują się tematyką obronną w szkole, w ramach nowego przedmiotu, który został wprowadzony do szkół. Chodzi o Edukację dla Bezpieczeństwa – mówi.
Uczniowie z ciekawością uczestniczyli w szkoleniu. To jak mówili przydatne umiejętności i potrzebna wiedza w momencie zagrożenia życia i zdrowia. Szkolenia pomogą przygotować m.in. do zawodowej służby wojskowej.
– Łatwiej nam będzie się obronić się przed napastnikiem, a w momencie ewentualnej agresji militarnej, obronić nasz kraj. Warto nauczyć się strzelać, posługiwać się bronią, zabezpieczyć ją, wyczyścić. To ciekawe doświadczenie, większość z nas nie była nigdy na strzelnicy – mówili.
To nie pierwszy proobronny projekt, który realizowany jest w liceum ogólnokształcącym w Pińczowie.
– Młodzież poznała już m.in. procedury postępowania w przypadku ataku terrorystycznego – mówi dyrektor szkoły Anna Golik.
– Przygotowaliśmy uczniów mentalnie. Uważamy, że trzeba iść w tym kierunku i nie należy unikać tematu. Nigdy nie wiemy co nas czeka – mówi.
Elementami przedsięwzięcia są także m.in. konkursy strzeleckie, prelekcje edukacyjne, a także promocja filmu instruktażowego, nt. tego jak prawidłowo reagować w sytuacji ewentualnego konfliktu zbrojnego.
Szkolenia strzeleckie w Pińczowie oraz nauka zasad przetrwania na terenie objętym konfliktem potrwają kilka dni. W najbliższy czwartek projekt będzie realizowany w V. Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, w przyszłym tygodniu w I liceum w Skarżysku i Staszowie.
Organizatorami projektu są: kieleckie Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „Passa”, Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Przedsięwzięcie objęli patronatem honorowym Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Świętokrzyski.