Kilkadziesiąt osób wzięło udział w jubileuszowym 10. Marszu Różowej Wstążeczki w Busku-Zdroju. Uczestnicy tradycyjnie wyruszyli z Placu Zwycięstwa, a następnie przemaszerowali w korowodzie z charakterystycznymi różowymi balonami wzdłuż alei Mickiewicza w stronę Parku Zdrojowego.
– To „marsz życia i nadziei” – przypomniała Bogusława Majcherczak, organizatorka wydarzenia i przewodnicząca Stowarzyszenia Razem Dzieciom. Dodała, że różowa wstążeczka to symbol, oznaczający walkę z rakiem piersi. Jednak w marszu nie uczestniczą tylko osoby, które pokonały raka piersi, ale wszyscy, którzy solidaryzują się z tymi kobietami.
– Organizując ten marsz chcemy pokazać, jak ważna jest profilaktyka i jak ważną rolę odgrywa w walce z rakiem. Propagujemy nie tylko profilaktykę raka piersi, ale i szyjki macicy, raka prostaty, a w tym roku promujemy też szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) – dodała.
W marszu udział wziął m.in. poseł Michał Cieślak. Podkreślił, że profilaktyka w Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozwija się na wzorowym poziomie.
– Myślę, że cała Polska może czerpać dziś z tego przykład. Kilka lat temu rozmawiałem z dyrektorem prof. Stanisławem Góździem jak bardzo potrzebny jest w naszym województwie zakład profilaktyki. Udało się go stworzyć, częściowo ze środków ministerstwa nauki i ministerstwa zdrowia, ale dziś jest, funkcjonuje i to jest najważniejsze – mówił.
W marszu wzięły udział także panie z klubu Amazonek Pińczowa, Sędziszowa i z Buska-Zdroju.
– Badajmy się, bo życie ma każdy z nas tylko jedno – apeluje do kobiet i mężczyzn Bożena Król, prezes buskiego koła, która wygrała walkę z nowotworem.
– Żebyście nie przechodzili tego co my. Rak nie kończy się na operacji. 20 lat temu odzyskałam życie, ale to wymaga kontroli i obserwacji przez cały czas.
W Parku Zdrojowym na pamiątkę spotkania posadzono dwa krzewy tzw. perukowce. Tradycyjnie nadano im imiona, które nosiło najwięcej uczestniczek tegorocznego marszu, a więc Małgorzata i Wiesława.
Stowarzyszenie „Razem Dzieciom” włączyło się także w ogólnopolski program profilaktyczny „Mam Haka Na Raka”. Wraz z przedstawicielami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii organizuje spotkania dla młodzieży ze szkół z gminy Busko-Zdrój podczas, których m.in. omawiane są objawy chorób nowotworowych.