Z okazji jubileuszu (7 października 2022 roku) Polskie Radio Kielce otwiera unikatową w skali kraju instytucję: Centrum Edukacji Medialnej. Inauguracji CEM towarzyszyć będzie konferencja pt. „Edukacja medialna – co oznacza?”
Zadaniem Centrum Edukacji Medialnej jest nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania informacji prawdziwej od fałszywej. Ta wiedza jest niezbędna, by chronić się przez dezinformacją, w której wielokrotnie powtarzane kłamstwa pretendują do stawania się ,,prawdą”. Badania Pew Research Center pokazują, że aż 75 proc. młodych Polaków w wieku 18-29 lat uważa dezinformację i cyberataki za ważny problem. Co ciekawe, spośród badanych 19 krajów, tylko w Grecji wskaźnik dla tej grupy wiekowej jest większy.
Dlatego w Centrum Edukacji Medialnej szczególny nacisk położymy na prezentację metod obrony przed dezinformacją i fałszywymi komunikatami. Cel jest jeden: przekonać, że tylko krytyczne podejście do każdego komunikatu pomoże nam uniknąć przykrych konsekwencji.
Odwiedzający Centrum Edukacji Medialnej poznają na interaktywnej ścianie krótką historię mediów. Jako, że CEM zostało powołane przez Radio Kielce, dlatego szczególną uwagę poświęcimy radiu. Pokażemy, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. W strefie historii będą używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu. Specjaliści pokażą, jak przygotowywano materiały radiowe na taśmach. Dla kontrastu będzie też można zobaczyć ten proces przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej.
W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny Green Screen, będzie można spróbować swoich sił w roli spikera wiadomości lub prezentera pogody. Zaprojektowano również kilka stanowisk, na których zostaną zaprezentowane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy rozszerzoną rzeczywistość.
W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający „dotkną” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni. Finałową część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której z kolei będzie można się dowiedzieć, jak tworzone są dezinformujące komunikaty, rozwiązać quiz czy dodać komentarz do materiałów TV.
Podążając ścieżką edukacyjną po ekspozycji – dedykowaną różnym grupom wiekowym – zwiedzający będzie mógł zgromadzić dla siebie bazę najistotniejszych informacji, ale też rozwinąć swoje kompetencje medialne.
Warsztaty w Centrum Edukacji Medialnej będą realizowane wyłącznie dla grup zorganizowanych. Uczestnicy zajęć będą mogli zwiedzić również Radio Kielce: wejdą do newsroomu, studia emisyjnego, a także nagrają przygotowany przez siebie serwis informacyjny. Obecnie opracowywane są tematyczne edukacyjne ścieżki zwiedzania oraz scenariusze lekcji dla szkolnych grup uczniów z różnych poziomów nauczania.