Na rewitalizowanym rynku w Końskich stanęła drewniana studnia wzorowana na rysunkach koneckiego rynku sprzed ponad 200 lat. Całość wykonana została z drewna z XIX-wieku z wykorzystaniem narzędzi i metod z tamtego okresu.
Konstrukcja studni ma około 4 metrów wysokości. Całość jest zadaszona i obudowana drewnianymi belkami. Do nabierania wody służyć ma drewniane koło o średnicy półtora metra.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że zastosowane surowce do budowy ocembrowania i całej konstrukcji pochodzą z XIX wieku.
– Wykonawca, by zachować charakter starej budowli, kupił starą chatę, rozebrał ją. Kupił również kompletny warsztat ciesielsko-stolarski z narzędziami. Całość budowli powstała z oryginalnego drewna z XIX wieku. Do obróbki drewna oryginalne dłuta, heble i żłobaki.
Burmistrz dodaje, że projekt studni wzorowany jest na zachowanych materiałach historycznych.
– Mamy udokumentowane różne studnie, które pojawiały się na rynku. Odtworzyliśmy tą najstarszą, drewnianą.
Później na rynku stały studnie z żeliwnym kołem lub z pompą, co uwieczniono na fotografiach.
Okazała drewniana studnia będzie pełniła jedynie funkcję dekoracyjną, nie będzie można z niej czerpać i pić wody. Są bowiem przeciwskazania sanitarne.
Podczas II wojny światowej Niemcy założyli w tym miejscu cmentarz dla poległych żołnierzy. Ich ciała ekshumowano przed rozpoczęciem starań o rewitalizację Rynku w 2017 roku.
Wszystkie prace związane z odnowieniem centralnego placu w Końskich mają zakończyć się w tym miesiącu.