Caritas Diecezji Kieleckiej zainaugurowała dziś kampanię „Pola Nadziei”. Jej celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbiórka datków na działalność hospicjum.
Kampanię rozpoczęła msza święta w kościele św. Franciszka z Asyżu. Po jej zakończeniu, na rabacie przy ulicy Warszawskiej posadzone zostały cebulki żonkili, symbol nadziei.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas przypomina, że kampania odbywa się już od kilkunastu lat.
– Na przestrzeni tych lat to wydarzenie bardzo dobrze się przyjęło i bardzo dobrze się sprawdza. Mamy więc nadzieję, że kampania będzie się rozwijać. Cel kampanii jest dwuwymiarowy. Pierwszy, to upowszechnianie idei hospicyjnej i potrzeby bycia z człowiekiem umierającym, towarzyszeniem w tych ostatnich dniach życia. Natomiast drugim celem jest zbiórka datków na działalność hospicjum. Ta akcja odbywać się będzie na wiosnę przyszłego roku. Ponadto w szkołach będą konkursy dla dzieci i młodzieży propagujące ideę hospicyjną. W ramach kampanii, przy hospicjum odbędzie się także festyn – powiedział duchowny.
Od 5 lat wolontariuszem w hospicjum jest Ewa Borek – Smulczyńska. Jak mówi, to praca ciężka, ale przynosząca ogromną satysfakcję.
– Bardzo się cieszę, że mogę przychodzić do hospicjum, opiekować się ludźmi i rozmawiać z nimi. Pacjenci hospicjum szczególnie potrzebują bliskości innej osoby, która chociażby potrzyma ich za rękę i wysłucha. Chorzy odwdzięczają nam się uśmiechem i to jest najpiękniejsza dla nas nagroda – mówi wolontariuszka.
Nowością tej edycji kampanii jest uruchomienie portalu Hospicjowo, informuje Dominika Borkowska, koordynator „Pól Nadziei”.
– To taka wirtualna przestrzeń dla sympatyków idei hospicyjnej Caritas. Znajdują się tam informacje dla osób rozważających zaangażowanie się w wolontariat hospicyjny, informacje dla rodzin potrzebujących pomocy w żałobie, czy informacje jak wesprzeć hospicjum – wyjaśnia.
„Pola Nadziei” to bardzo pożądana akcja, która uczy młode osoby wrażliwości i empatii do drugiego człowieka, przyznaje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. – Młode osoby, które są wolontariuszami w hospicjum uczą się opiekować ludźmi starszymi, chorymi. Uczą się pokory i jest to dla nich bardzo ważny element wychowawczy – zwraca uwagę.
W inauguracji kampanii udział wziął również senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, „Pola Nadziei”, to tak naprawdę pola wrażliwości społecznej. – Ta kampania pokazuje ile dobra tkwi w drugim człowieku. Buduje grono ludzi, przyjaciół, którzy wykazują się empatią wobec najbardziej potrzebujących w naszym społeczeństwie. Cieszy też to, że to grono wolontariuszy wciąż rośnie – zaznacza parlamentarzysta.
Kampania Caritas Diecezji Kieleckiej „Pola Nadziei” odbywa się już po raz trzynasty.