Otwarcie Centrum Edukacji Medialnej, towarzysząca mu konferencja naukowa oraz jubileuszowa gala – tak będzie wyglądał finał obchodów 70-lecia Polskiego Radia Kielce. Wydarzenia odbędą się w piątek, 7 października.
W 71. rok naszej działalności wkraczamy z nowymi, ambitnymi planami. W ich realizacji pomoże nam nowa jednostka, czyli Centrum Edukacji Medialnej, które w piątek zostanie oficjalnie otwarte.
Centrum pokaże, jak działają media
– To przede wszystkim miejsce nauki o mediach – mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum. – Ale też miejsce ukazujące, jak we właściwy sposób odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Będziemy też ukazywać metody obrony przed dezinformacją, ukażemy historię mediów, ale też w jaki sposób funkcjonują i dlaczego są tak ważne – tłumaczy.
Odwiedzający CEM zobaczą, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. Na wystawie znajdują się używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu. Specjaliści pokażą, jak przygotowywano materiały radiowe na taśmach. Dla kontrastu, będzie też można zobaczyć ten proces przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej.
W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny Green Screen, odwiedzający sprawdzi się jako spiker wiadomości lub prezenter pogody. Zaprojektowanych zostało również kilka stanowisk, na których zostaną pokazane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej, czy rozszerzona rzeczywistość.
W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający „dotkną” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier, czy producenci telewizyjni. Finałową część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której z kolei dowiedzą się, jak tworzone są dezinformujące komunikaty, rozwiążą quiz, czy dodadzą komentarz do materiałów TV.
Podążając ścieżką edukacyjną po ekspozycji – adresowaną do różnych grup wiekowych – zwiedzający zgromadzi dla siebie bazę najistotniejszych informacji, ale też rozwinie swoje kompetencje medialne.
Dyskusja z ekspertami
Otwarcie Centrum poprzedzi konferencja naukowa na temat edukacji medialnej.
– Czym jest, jakie jest jej znaczenie we współczesnym świecie, we współczesnym społeczeństwie. Będzie to okazja do dyskusji, ale też do wymiany poglądów na temat tego, jaka powinna być przyszłość edukacji, jakie powinno być myślenie o szkole, o nauce, o wyzwaniach jakie na nas czekają z punktu praktycznego i teoretycznego – wymienia dr Paulina Prędotka.
W gronie prelegentów znajdą się m.in. Witold Kołodziejski – przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale także Wojciech Surmacz – prezes Polskiej Agencji Prasowej oraz Radosław Brzózka – szef gabinetu politycznego ministerstwa edukacji i nauki.
Rodzinne spotkanie
W Radiu Kielce idziemy z duchem czasu, ale nie zapominamy o przeszłości. Stąd wyjątkowy charakter będzie miała wieczorna gala, która o godz. 19.00 rozpocznie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Renata Morąg, sekretarz naszej redakcji zapowiada, że będzie to spotkanie w gronie przyjaciół i wszystkich pracowników Radia Kielce.
– To będzie dla nas bardzo rodzinne święto, kiedy wspólnie będziemy się mogli spotkać, porozmawiać. Liczę na to, że ze wzruszeniem, z uśmiechem będziemy wspominać te lata, które minęły, będziemy rozmawiać o przeszłości, natomiast dawni pracownicy i obecni będą wymieniać między sobą różne spostrzeżenia, doświadczenia. Myślę, że to będzie taki ciepły, wspaniały wieczór z naszymi przyjaciółmi, ze wszystkimi, którzy słuchają Polskiego Radia Kielce – dodaje.
Niestety limit miejsc dla gości na konferencję i galę jest już wyczerpany. Wejściówki na wieczorne spotkanie można było otrzymać m.in. podczas dnia otwartego Radia Kielce, w niedzielę, 2 października.
Jubileuszowy koncert galowy będziemy transmitować na naszej antenie. Początek o 19.00. Wydarzenie będzie można oglądać także na radio.kielce.pl.