Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, w 80. rocznicę akcji Reinhardt, przypomni o likwidacji getta w tym mieście. W piątek (7 października) odbędzie się konferencja naukowa, a w sobotę historię chmielnickich Żydów pokaże koncert zatytułowany „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka”.
Pierwsza deportacja Żydów z chmielnickiego getta do obozu zagłady w Treblince rozpoczęła się 6 października 1942 roku. Michał Brzoza ze „Świętokrzyskiego Sztetla” w Chmielniku przyznaje, że dokładany bilans ofiar całej akcji nie jest znany.
– Różne źródła podają liczbę od 11 do 13 tys. Żydów nie tylko z Chmielnika i okolic, ale także z innych części okupowanej Polski, ponieważ w getcie w Chmielniku byli uwięzieni także Żydzi chociażby z Płocka. Także od października 1942 do marca 1943 roku kilkanaście tysięcy Żydów trafiło stąd do obozu zagłady w Treblince. Ich śmierć oznaczała faktyczny kres funkcjonowania tego wielokulturowego, barwnego miasteczka – podkreśla.
Wystawa i konferencja
O znaczeniu i konsekwencjach akcji Reinhardt będą mówili uczestnicy konferencji naukowej pod tytułem „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim. W 80. rocznicę niemieckiego ludobójstwa Żydów”. Jej organizatorami są: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w „Świętokrzyskim Sztetlu”. Jak dodaje Michał Brzoza, poprzedzi ją wernisaż wystawy czasowej „Aktion Reinhardt 1942-1943”.
– Podczas konferencji zaprezentują się znakomici naukowcy z całej Polski, w tym reprezentujący kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, jak również Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – wymienia Michał Brzoza.
Obrady będą transmitowane na kanale YouTube „Świętokrzyskiego Sztetla” oraz na jego profilu na facebooku. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Koncert „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka”
O 80. rocznicy likwidacji getta w Chmielniku przypomną też sobotnie wydarzenia. O godzinie 15.00 w kościele w Chmielniku zainauguruje je msza święta w intencji ofiar niemieckich zbrodni, a także ofiar toczących się konfliktów zbrojnych. Po nabożeństwie, sprzed kościoła do chmielnickiej synagogi przejdzie Marsz Pamięci.
Jak mówi Michał Brzoza, o godz. 16.30 w synagodze, rozpocznie się koncert pod hasłem „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka”.
– Reżyserem widowiska jest dyrektor TVP3 Kielce Przemysław Predygier, a udział w nim wezmą: Zbigniew Zamachowski, Przemysław Branny, Beata Czernecka i Chór Synagogi Pod Białym Bocianem. Koncert będzie podzielony na dwie części, zgodnie z tytułem: życie i śmierć. Chcemy upamiętnić społeczność tego miasteczka – im będzie poświęcona pierwsza odsłona, natomiast druga będzie poświęcona historii zagłady chmielnickich Żydów – tłumaczy.
Zarówno w piątkowej konferencji, a także w sobotnich uroczystościach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Także na koncert jest wstęp bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, trzeba wcześniej zarezerwować wejściówkę pod numerem telefonu: 734-158-969.
Widowisko słowno-muzyczne „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka” zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Niepodległa.
Akcja Reinhardt na antenie Radia Kielce
O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiada też słuchowisko Radia Kielce, zatytułowane „Akcja Reinhardt: cel: Świętokrzyskie”. Można je usłyszeć na naszej antenie w każdą niedzielę, o godzinie 14.45. W roli głównej występuje znakomita aktorka, Anna Dymna. Wszystkie odcinki, w formie podcastów są dostępne na naszej stronie internetowej.