Naukowcy z całej Polski zjechali do Krzemionek, aby dyskutować o minionych 100 latach badań w unikatowych kopalniach krzemienia pasiastego z czasów neolitu. Podczas dyskusji mają paść propozycje dalszych działań naukowych dotyczących zabytku wpisanego na listę UNESCO i otaczającego go terenu.
Archeolog Artur Jedynak podsumowuje prowadzone w ubiegłym roku badania, które polegały na przeskanowaniu południowo-wschodniego krańca pola górniczego w Krzemionkach. Pokazują one, że zasięg kopalni był o wiele większy. W planach są kolejne działania.
– Już być może w tym roku, w listopadzie, uda się wykonać skanowanie tego obszaru przy pomocy drona. To będzie dużo dokładniejsza forma dokumentacji niż ta, którą dysponujemy do tej pory – informuje Artur Jedynak.
Planowane skanowanie, w połączeniu z wykonanymi w ubiegłym roku badaniami, pozwoli na dokładniejsze poznanie terenu. Uściślone zostaną granice kopalni, będzie można dokładnie je policzyć, bo gołym okiem wielu z nich nie widać.
Dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego także jest zdania, że badania rozpoczęte rok temu trzeba kontynuować. Dodaje, że jedną z większych tajemnic jest osadnictwo w okolicach szybów górniczych. Nadal nie wiadomo wiele o codzienności osób pracujących w szybach.
– Ciągle nie wiemy, jak wyglądał pobyt górników prowadzących eksploatację. Musieli tutaj coś jeść, jakoś ta żywność była tu transportowana. Tutaj efekty związane z wynikami permanentnych badań nie są do końca satysfakcjonujące – komentuje Andrzej Przychodni.
Ważnym elementem jest także przyroda rezerwatu, w którym znajdują się kopalnie. W związku z tym, w tym roku w muzeum powstał dział przyrody, który zajmuje się zgłębianiem wiedzy o faunie i florze. Jak informowaliśmy, prowadzono obóz chiropterologiczny, który przyniósł ciekawe odkrycia dotyczące występowania gatunków nietoperzy.
Konferencja na temat badań naukowych w Krzemionkach rozpoczęła się w czwartek (6 października), potrwa do jutra. Głos zabierają naukowcy m.in.: z instytutu archeologicznego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Krakowie czy instytutu archeologii PAN.