Zuzanna i Maciej Batorowie – koncertujący organiści ze Świdnicy oraz uzdolnione śpiewaczki, trzy siostry z Opatowca – Emilia, Klaudia i Nikola Kozioł wystąpili w późnogotyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu. Koncert zorganizowany został w ramach czwartej edycji Jesieni Organowej im. profesora Feliksa Rączkowskiego.
Pierwsza odsłona wydarzenia odbyła się w 2018 roku, pod nazwą Buskie Lato Organowe w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Rok później ksiądz Marek Podyma, ówczesny proboszcz parafii zmienił nazwę na Buską Jesień Organową. Obecnie, za sprawą Jarosława Zatorskiego, koordynatora wydarzenia, inicjatywa się rozrasta, a koncerty rozbrzmiewają również w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie i w świątyni w Skalbmierzu. W tym roku Jesień Organowa dotarła do Szańca.
– Postanowiliśmy skorzystać z gościnności proboszcza, księdza Marka Tazbira, pałającego miłością do kultury, ale i do ludzi – mówi Jarosław Zatorski, koordynator wydarzenia. – Zawsze jesteśmy tam, gdzie nas chcą. Łącznie w tej edycji zaplanowaliśmy sześć koncertów we wspaniałych wnętrzach wiekowych świątyń w Busku, Miechowie i Skalbmierzu – dodał.
Maciej Bator to kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, koncertujący organista, organmistrz, doktor sztuki w dziedzinie nauk muzycznych, mąż i ojciec trzech chłopców. Podkreśla, że kościelne organy z Szańca są mu bliskie, bo zostały zbudowane w Świdnicy. Najprawdopodobniej powstały ok. 1895-1905 roku. Mają ok. 20 głosów.
– Instrument ma dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. To „hybryda”, a więc są połączeniem organów przedwojennych i powojennych. Mam nadzieję, że ten wieczór zachęci słuchaczy do muzyki organowej i uczestniczenia w takich wydarzeniach – dodał.
Nasi rozmówcy, którzy wybrali się na koncert podkreślali, że to świetna okazja do posłuchania pięknej muzyki oraz kontaktu z wyższą kulturą na wsi. W gronie słuchaczy znalazł się Tomasz Mierzwa z Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a jednocześnie parafianin kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu. Jak mówi, uwielbia taką muzykę, z ciekawością też wysłuchał historii na temat tamtejszych organów, bo interesuje się architekturą sakralną i wyposażaniem świątyń.
Zuzanna Bator, organistka koncertująca solo oraz w duecie, organizator życia kulturalnego, żona i mama trzech synów mówi, że podczas koncertu w Szańcu wybrzmiało 11 nastrojowych kompozycji organowych, w tym improwizacje, m.in. utwory Berta Matera – współczesnego holenderskiego kompozytora, czy Gabriela Pierné – francuskiego kompozytora, organisty i dyrygenta. Zapowiada także piątkowy koncert.
– Jutro (7.10.) zapraszamy do kościoła pw. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju na koncert z udziałem fantastycznego organisty Daniele Ferretti z Włoch oraz wybitnej sopranistki Dagmary Barna z Gorzowa Wielkopolskiego, śpiewającej w Operze Królewskiej. Wystąpimy także my. Będzie wielu wykonawców, piękny, bogaty koncert z wirtuozowską muzyką organową i słynnymi operowymi pieśniami – zapowiada.
Ostatni koncert zaplanowano w niedzielę, 9 października. Na wszystkie wstęp jest wolny.
Patron festiwalu, Feliks Rączkowski urodził się w 1906 r. w Szczaworyżu, zmarł 16 września 1989 r. w Warszawie. To polski organista i kompozytor. Komponował utwory organowe i wokalne. Autor licznych opracowań pieśni kościelnych.
Program koncertów:
7 października:
Busko-Zdrój, godz. 18.00 Kościół pw. św. Brata Alberta
W programie:
Muzyka Organowa na przestrzeni wieków – słowo Macieja Batora
Daniele Ferretti (Włochy) – organy
Maciej Bator ( Świdnica) – organy
Klaudia i Nikola Kozioł – śpiew
Prowadzenie: Zuzanna Bator
8 października:
Busko-Zdrój, godz. 18.00 Kościół pw. św. Brata Alberta
W programie:
Wieczór promocyjny muzyki organowej i chóralnej Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie z udziałem:
Daniele Ferretti (Włochy) – organy
Mariusz Kramarz (Miechów) – organy
Maciej Bator (Świdnica) – organy
Dagmara Barna (Warszawa) – śpiew
Chór Bazyliki w Miechowie pod dyrygenturą Alicji Gaweł-Kramarz
Prowadzenie: Zuzanna Bator
9 października:
Miechów godz.14.00 Bazylika Grobu Bożego
W programie:
Daniele Ferretti (Włochy) – organy
Maciej Bator ( Świdnica) – organy
Dagmara Barna (Warszawa) – śpiew
Chór Fermata
Prowadzenie: Zuzanna Bator i Jarosław Zatorski
Skalbmierz, godz. 17.00 Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
W programie:
Daniele Ferretti (Włochy) – organy
Dagmara Barna (Warszawa) – śpiew
Prowadzenie: Jarosław Zatorski
Busko-Zdrój godz.18.00 Kościół pw. św. Brata Alberta
W programie:
Zuzanna i Maciej Bator (Świdnica) – organy
Klaudia Kozioł – śpiew i Dagmara Barna – śpiew
Prowadzenie: Zuzanna Bator