Miniaturowe mosty, tunele, miasta, a przede wszystkim pociągi można oglądać podczas I Wystawy Makiety Modułowej w Końskich przy ulicy Fabrycznej 9c. Ekspozycję zorganizował Mirosław Motyl w swojej sali, którą bezpłatnie udostępnia zwiedzającym.
Jak informuje, do niedzieli (9 października) można zobaczyć 70 kompatybilnych modułów makietowych, które w sumie mają około dwustu metrów długości. Odwzorowano prawdziwe stacje kolejowe w Radomiu i Janowie, ale są też wymyślone lokalizacje z siecią mostów, tuneli i pól campingowych, osiedli. Jak mówi organizator i modelarz, budowa jednego modułu zajęła mu pół roku
– Obudowa jest z drewna i sklejki, a wypełnienie zrobiono ze styropianu i styroduru, drzewa i całą zieleń wykonujemy samodzielnie lub korzystamy z gotowych modułów. Jeśli chodzi o tabor kolejowy, to niektórzy wykonują go od zera, inni kupują gotowe elementy – wyjaśnia.
W wystawie biorą udział dwa kluby modelarskie z Łodzi i Radomia, jest też przedstawiciel Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej Adam Lisek, który poznaje tajniki pracy na kolei i ćwiczy swoje umiejętności w skali 1 do 87. Jak wyjaśnia – na wystawie można zobaczyć nietypowe wagony.
– To przykład wagonu, który zobaczymy między innymi w Skarżysku-Kamiennej, czyli cysterna ZAES do transportu międzynarodowego. W tych cysternach wozi się wszystkie płyny niebezpieczne. Wyprodukowano 1,6 tys. sztuk na wózkach 1XT – mówi.
Jak dodaje, ciekawym wagonem jest szutrówka czteroosiowa 401V, bo wysypuje szuter na tory za pomocą sprężonego powietrza. Oprócz polskich taborów są też amerykańskie miniatury pociągów, które korzystają z takich samych torów, jednak gabaryty wagonów są większe.
Adam Lisek buduje makiety, ale też programuje kolejki. Wszystkie wykonane przez niego miniaturowe pociągi poruszają się, mijają i wydają takie same dźwięki jak prawdziwe.
Atrakcją wystawy jest makieta dworca kolejowego w Końskich – własność Krzysztofa Marczewskiego, a także makieta Fałkowa należąca do Sylwestra Krawczyka.
Wystawę można oglądać jeszcze w niedzielę (9 października) od godz. 10.00 do 15.00.