Anna Zielińska-Brudek została wybrana prezesem oddziału kieleckiego Związku Literatów Polskich. Zastąpiła na tym stanowisku Stanisława Nyczaja, który zmarł 1 kwietnia tego roku.
Walne zebranie odbyło się w sobotę (8 października), w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Na stanowisko prezesa zostały zgłoszone kandydatury dwóch osób: Anny Zielińskiej-Brudek i Bogusława Wiłkomirskiego – sekretarza zarządu, jednocześnie członka Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.
W wyniku tajnego głosowania wygrała Anna Zielińska-Brudek, która nie kryła zaskoczenia tym rozstrzygnięciem, choć wiedziała, że będzie rekomendowana.
– Zgodziłam się, ponieważ wiedziałam, że nie mogę rozczarować świętokrzyskiego środowiska literackiego. Jest to wyróżnienie, zaszczyt, ale na pewno też i obowiązek – skomentowała werdykt.
Nowa prezes przyznała, że przed całym związkiem stoi wiele wyzwań.
– Przede wszystkim my, literaci, nie możemy być anonimowi. Literatura ma gościć nie tylko w domach, ale także w szkołach i na ulicach. Musimy sygnalizować swoją obecność w sposób bardzo czytelny i docierać do młodych. Będziemy tworzyć literackie, poetyckie koła, liczę także na współpracę ze środkami masowego przekazu, w tym z Radiem Kielce – powiedziała.
Poszukiwanie młodych talentów literackich wydaje się obecnie najważniejszym zadaniem. Temu mają służyć między innymi organizowane konkursy.
Podczas sobotniego zebrania wybrano także władze Związku Literatów Polskich oddział w Kielcach na kolejną kadencję. Wiceprezesami zostali: Bogusław Wiłkomirski oraz Benedykt Kozieł, sekretarzem Władysława Szproch, skarbnikiem Irena Paździerz, sąd koleżeński tworzą Anna Błachucka oraz Zofia Walas. W skład zarządu wszedł także Grzegorz Rak. Wybrano również 9-osobową grupę na walny zjazd Związki Literatów Polskich w Warszawie.
Anna Zielińska-Brudek pracowała jako nauczyciel, dziennikarka i przez 27 lat jako policjantka. Jest autorką czterech tomów poezji „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi”, „W oknie zaufania” oraz „Ugina się dzień”. Współredaktorka książek: „Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś” oraz autorka tekstu „Kolędy od policjantów” – pierwszego tego typu utworu w kraju, do którego muzykę skomponował Romuald Lipko – założyciel Budki Suflera.
Napisała teksty trzech hymnów: dla Zespołu Szkół Powiatowych w Bodzentynie, Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie oraz dla Zespołu Szkół nr 1 we Włoszczowie.
Do Związku Literatów Polskich została przyjęta w 2015 roku. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą prezydenta miasta Kielce – w 2015 oraz w 2020 roku. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, złoty medal „Za długoletnią służbę”, odznakę „Zasłużony policjant”, srebrną odznakę honorową Polskiego Związku Motorowego, odznakę Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W 2019 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.