Rozrasta się Starachowicki Ogród Społecznościowy. Na zagospodarowywanym terenie przy ulicy Glinianej rozpoczęły się już prace i nasadzenia. Ogród jest sposobem na integrację międzypokoleniową, bo pracują w nim wspólnie seniorzy i uczniowie.
Aktywni w urządzaniu tego miejsca są słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zdaniem prezesa stowarzyszenia, Jerzego Krawczyka – organizacja ogrodu, to możliwość propagowania ziołolecznictwa i zdrowej kuchni.
– Nasze hasło, które realizujemy od wielu lat przy różnych okazjach brzmi: „Leczymy się ziołami, nie antybiotykami” – powiedział.
Lista roślin posadzonych w ogrodzie społecznościowym jest długa. Będą w nim rosnąć liczne zioła: melisa, mięta, tymianek, bazylia, szczypiorek, koperek, oregano, czosnek niedźwiedzi, rukola i pietruszka. Nie zabraknie również innych roślin i krzewów. W ogrodzie będą: berberys, sadziec purpurowy, różnokolorowe wrzośce, róża pnąca, wiciokrzew, bluszcz, winobluszcz pięciopłatkowy, trawa rozplenica, rozchodniki, marcinki, floksy, hortensja i butleje wymienia Anna Tokarska z UTW.
– W planie jest organizowanie tam warsztatów i spotkań, na których działać będą wspólnie seniorzy i młodzież. Podpisane zostały stosowne umowy ze szkołami i od wiosny przyszłego roku to miejsce będzie tętnić życiem – zapewnia Jerzy Krawczyk.
Powstanie starachowickiego ogrodu jest jednym z elementów realizacji pilotażowego programu edukacji ekologicznej. W wykonanie tego zadania mocno zaangażowali się seniorzy – słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, partnerzy projektu, oraz młodzież z klasy II „a” ZSZ nr 1. Uczniowie kształcą się na kierunku architektura krajobrazu. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego w 85 proc. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15 proc. z budżetu państwa.