Promocja książki „Polskie Radio w służbie muzyki i muzycznej edukacji w latach 1925–1939”, autorstwa dr Joanny Sztejnbis-Zdyb z katedry muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się Muzeum Narodowym w Kielcach. Spotkanie było m.in. okazją do rozmowy na temat roli Polskiego Radia w okresie międzywojennym.
– Nie ma w ogóle opracowań kompleksowych kultury muzycznej propagowanej przez radio właśnie w okresie międzywojennym. Udało mi się zebrać materiał z 14 lat. Praca nad publikacją trwała prawie cztery lata. Żal mi było, którąś z rozgłośni pominąć. Każda z nich miała ogromny wpływ na całokształt Polskiego Radia, na rozwój chociażby edukacji, na poziomie szkół powszechnych. Dlatego opisałam nie tylko rozgłośnie centralną ale także krakowską, katowicką, poznańską, wileńską, lwowską, łódzką i toruńską – mówi autorka.
Recenzentem publikacji jest prof. dr hab. Romuald Turkowski. Zwraca uwagę, że ważne było pokazanie przez autorkę również nie tylko centrali Polskiego Radia.
– Książka opowiada o historii Polskiego Radia, jego wspaniałych tradycjach, szczególnie z okresu II Rzeczpospolitej. To było rzeczywiście kulturotwórcze, obywatelskie, cywilizacyjne, holistyczne radio. Pani dr Joanna Sztejnbis-Zdyb znakomicie pokazuje role Polskiego Radia od rozgłośni centralnej, po lokalne – dodaje.
Na zakończenie wystąpili studenci z katedry muzyki, z wydziału sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.